Bizans Mevsimsel Diyetinde Yazın Neler Yapılmıyor :))

0

Bizans döneminde yaşayanların yaz aylarındaki beslenme alışkanlıkları ile ilgili bir yazıyı Gastro dergisi yazarlarından Deniz Gezgin yazmış… Bana çok ilginç geldi bakalım siz ne düşüneceksiniz?

Ünlü hekim Hipokrat’ın teorisine göre; İnsan vücudu 4 temel sıvıdan oluşur. Bunlar; kan,balgam, sarı safra ve siyah safra. Teorinin temeli bu dört ana sıvının dengede olması üzerinedir. Bunların dışında vücuda giren her şey önem taşır.

İşte Bizanslı hekimler  Hipokrat’ın teorisine ilave olarak, Roma hekimi Galen’in vücuttaki sıvının dengede tutulması için ölçülü beslenme tezini ciddiye alarak, “vücut sıvılarının dengede olmasını sağlayan bir beslenme diyeti” oluşturmuş.

vücut12

Üstelik bu diyet sadece beslenmeyi değil, içeriğinde esans, banyo, egzersiz, losyon, sabun ve cinsel ilişki dahil bedeni ilgilendiren birçok unsuru düzenliyor.

  • Haziran ayı “sıcak kana” hükmediyor. Bu nedenle sabahları üç küçük ölçü soğuk su içiliyor, başka bir sabah öğünü yok. Yemeklerde kuru, acı ve kuvvetli baharatlar ile rayihalı otlardan uzak duruluyor.

Roka, tere, pırasa,soğan,sarımsak,hardal otu, turp, zahter, kekik, nane bu ay yenmiyor.

Hafif yiyecekler yenilmeli ki vücut yorulmasın. Yağlı besinler yenilmiyor, çayırlarda serbest dolaşan oğlak ve kuzu öneriliyor. Eti marine ederken anason ve kişniş kullanılıyor.

Beyaz et olarak tavuk ve piliç, yumuşak etli balıklar öneriliyor. Sert kabuklu deniz ürünleri, barbun,iskorpit, levrek, kefal sakıncalı deniyor.

Marul fazla yenilmemeli çünkü gözlerin ferini söndürüyormuş.

Sevişmekten de kaçınılması gerekiyor. Sadece 8 kez banyo yapılıyor, losyon ve merhem sürülmüyor.

seks40

  • Temmuz ayında acılı yemek yenilmiyor. Bu ayın “sarı safraya” hükmettiğine inanıldığından stres, sevişme, aşırı baharatlı yemekler ve fazla alkolden kaçınılıyor.

Bahçe otları sınırlı değil, meyvelerde kavun, taze incir, siyah üzüm hariç tüm üzümler, armut, erik,şeftali ve elma öneriliyor.

Nemli etler bal sirkesiyle yeniyor. Küçük porsiyonlarla az yemek gerekiyor.

Yine sadece 8 kez banyo yapıyor ve Ege’deki adadan gelen kil bazlı bir losyonu banyoda kullanıyorlarmış.

banyo4

  • Ağustos ayı “yeşil safraya” hükmediyor. Bunaltıcı sıcakların ve sıvı kaybının yoğun olduğu bu ayda beslenmeye daha fazla dikkat ediliyor.

Ebegümeci gibi yapışkan özsuyu olan sebzeler yasak. Pazı, asma kabağı ve hoşkıran yenilebiliyormuş.

Et olarak yaban tavşanı,  kuzu, ceylan ayın 15’ine kadar, yağsız olmak şartıyla bal sirkesiyle sıcak olarak yeniliyor.

Tavuk, piliç uygun. Salamura ve tuzlama balık yasak, sadece yassı balıklar ve bazı yağlı balıklara izin var.

Taze meyve ile siyah zeytin yasak, sebze olarak zahter, sarımsak,pırasa, turp, hardal ve sedef otu ile sıcak ve kuru tüketilenler yeniliyor. Bal sirkesinde yeşil zeytin, kapari, bademe izin var.

Ağustos’ta sadece 4 kere banyo yapılabiliyormuş … Başta söyledik. Bu Bizans diyeti:)

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın