Biz Ne Zaman Böyle Zalim Olduk?

0

Son 48 saattir yaşadıklarımıza bakınca ben kendi adıma utanç duyuyorum.

Pırıl pırıl 16 insan. Otoritelerce sağlam oldukları raporlandıktan sonra vatani görevlerini yapmaya gidiyor. Ve bir gün hain  saldırıda şehit oluyorlar. Dile kolay 16 can… Klasik söylemle “vatan sağolsun” dememiz bekleniyor belki… O hain pusuyu kuranlara lanet okuyorum. Ve ailelerini sevdiklerini gözümün önüne getirdiğimde çok büyük utanç duyuyorum.

Bu büyük acının yasını bile daha tutamadan, yaşananlara ne demeli? Bu yitip giden canların bedelini kime ödetiyoruz? Ekmek parası kazanmak için evlerinden yurtlarından kalkıp gelen mevsimlik işçilere mi? Canını yaktığımız her birey, aslında bizim ayrılmaz bir parçamız değil mi? Yakıp yıktığımız her şeyde hepimizin emeği yok mu?

ben utanc 1

Her suçun bir cezası vardır. Ancak, uygar toplumlarda bunun kuralları, yasaları ve bu yasaları uygulayan sistemleri mevcuttur. Her aklına esen kendine ait bir adalet kavramı icat ederse, bunun adı kaos, bunun adı anarşi, bunun adı ne yazık ki, iç savaş olur. Kim bilir belki bazılarının aklında bu hesap vardır… Ama buna “dur” demek hepimize düşer. Akıl, sağduyu, mantık ve insan olmak bunu gerektirir.

Yetmedi mi ağlayan çocukların, annelerin, isyan eden babaların, eşlerin, kardeşlerin çığlıkları? Yeni ocaklar söndürmek midir marifet?

Bu kabustan da elbet bir gün uyanacağız. Sonra sormayacak mıyız kendimize? “Biz ne zaman böyle zalim olduk?” diye… Çocuklarımızın yüzüne bakarken utanmayacak mıyız? Ben daha şimdiden çok utanıyorum.

ben utanc duyuyorum3

Yapmayın, bu ülkeye daha fazla zarar vermeyin… Yeterince acı var zaten…

 

not:resimler sosyal medyadan derlenmiştir

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın