Biz Kadınların Ortak Evlilik Sorunları

0

Evlilik zor zanaat dememiş boşuna büyükler. Evlenme dönemi; yeni gelin heyecanı, balayı ve cicim ayları derken işin asıl kısmı sonra başlar. Aslında evlilik; paylaşım, huzur, sevgi ve saygı demek. Yani bunların toplamında birlikte bir hayat demek. Tabii ki hayat her zaman pürüzsüz değil, sorunlar bazen balayında, bazen hemen akabinde başlar.Bir çok evlilik hayal ettiğiniz gibi değil de, sürpriz yumurta olarak çıkar. Evli, çalışan veya çalışmayan, anne veya değil birçok sorunu vardır ama geneline baktığınızda çoğu aynıdır.

evlilik11

İşte evli kadınların ortak sorunlarından bazıları;
Para yani ev bütçesi; eğer baştan ortak bir karar ile çözümlenmedi ise büyük sorun kaynağıdır. Evin kadını sizsiniz diye tüm sorumluluk sizin olmamalı, mutlaka baştan ortak bütçe ve iş bölümü yapılmalı. Zira tüm romantik anlar ve tüm sevgi sözcükleri Napolyon’un ünlü sözüne bağlanır; “para para para”…
Evlendiğinizde kabul etmelisiniz ki, evlilik üç kişi arasındadır. Siz, eşiniz ve annesi veya anneniz. Bu gerçeği kabul etmeyen evlilikte huzur yok gibi bir şeydir.
Çocukların okul etkinliklerine hep anneler katılır. Çalışan anne de olsanız fark etmez, onun işi hep daha önemlidir. En iyisi sıraya koyun tabii ki çocuğa hissettirmeden.
Her yerde, her köşede veya bir şeylerin altında mutlaka çorap, tişört gibi kalıntıları vardır. Sizin gözünüze batar ama onun batmaz. Biraz orada bırakın, arayıp bulamayınca nereye bırakması gerektiğini artık unutmayacaktır.

Untidy living room

Sizi evlenmeden önce büyüleyen romantik adam, %90 artık değişmiştir.. Sanki nişanlı olduğunuz dönemde yalnız kalma çabaları, her anın tadını çıkarma planları veya küçük kaçamak planları yapan o değildir. Artık evlisiniz ya ne gerek var değil mi? Oysa ki mutlu bir evliliğin geleceğini öngörebilen bir eş fırsatları bahanelerle kaçırmaz değerlendirir.
Birbirine yeterli zaman ayırmamak da zamanla iletişimi koparıyor. İletişim konuları bir süre sonra çocuk ve para üzerine oluyor.
Cinsel uyum ise en can alıcı nokta. Uzun süren sevişmeler, artık bir yere yetişiyormuş bir şeyler kaçıyormuş gibi kısalır. Biz kadınlar için kendimizi değerli, güzel veya sevilesi hissettiğimiz yer artık kaçış noktası. Baş ağrılarının,hatta kirpik diplerinin ağrılarının başlama zamanı nedense bu dönem oluyor.

evlilik12

Ev işlerinde yardım edilmediği gibi sanki yemekleri, temizliği, çocukların ve evin ihtiyaçlarını filmlerdeki tatlı cadı yapıyor. Çoğu zaman yorgun oluyor, peki ya biz? Onlardan daha çok sorumluluk taşırken yorulmuyor muyuz? Bizim neden yapıldığımızı düşünüyorlar acaba?
Kendi işine ve kariyerine o kadar önem veren adam, eşinin çalışma hayatına neden önem vermiyor? Belki de ondan daha çok efor sarf eden biz kadınlar, saygıyı daha çok hak ediyoruz.
O istediğini söylüyor, kadın çoğu zaman duvara konuştuğunu zannediyor. Sadece biraz dinlenmeyi istemek, dediğini duyurmak bile huzur için yeterli değil mi?
Bir de spor takıntısı var ise yandınız. Sizin veya çocuğunuzun doğum gününü kaçırması, özel günleri unutması içten bile değil. Hangisi daha önemli, hayatının anlamları mı yoksa bir top mu?

maç1

Kendinizi artık sadece bir anne gibi hissetmenizi sağlıyor. Ya da evin sorumlu genel müdürü. Tuvalette biten kağıt yerine konulmaz, mutfakta alınan hiçbir şey yerine bırakılmaz, gece atıştırdıklarının kırıntıları sabah mutfakta sizi karşılar.Yabancı gelmiyor değil mi?

Peki nerede kaldı evliliğin heyecanı. Evlilik o zaman “Neden”? Daha koca bir ömür var önünüzde böyle geçer mi? İşte böyle olmaması için, işi sıkı tutun,bilmiyorsa öğretin. Güzellikle veya……sevgiyle diyelim !

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın