İsmi Yeni, Kendisi Zorba; Mobbing

0

Mobbing kelimesi hayatımıza yeni girmesine rağmen uzun yıllardır aslında olduğunu bildiğimiz bir sorun. Kadın ya da erkek, iş kolu veya mevkisi farketmeksizin çalışanların % 90’ının mobbinge maruz kaldığı bilinmekte. Özellikle psikolojik taciz, küçük düşürme, işten yoksun bırakma, hataların sorumluğunu kişiselleştirme şeklinde kendini gösteren mobbing çalışanlara hayatlarını zehir ediyor.

Çalıştığınız zamanları bir düşünün, üstlerinizle yaşadığınız sorunu kaç kez “müdürüm bana taktı” diye adlandırdınız? Şikayete cesaret edebildiniz mi? Etmek isteseniz bile kime edebilirsiniz? Ne yazık ki Türk Hukuku’nda da bu konuda düzenlemeler mevcut değil, özel bir kanun yok.
19 Mart 2011 tarihli Resmi Gazete’de yer alan Başbakanlık Genelgesi mobbing’in önlenmesini amaçlıyor. Genelgenin en önemli noktası ise; Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi hattı. Bu hatta psikologlar, çalışanlara destek vererek yardımcı olacak. Psikolojik taciz olaylarını izlemek, değerlendirmek ve mücadele etmek için Çalışma ve Sosyal Bakanlığı bünyesinde “ Psikolojik Tacizle Mücadele Kurulu” oluşturulacak.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın