Biz Beraber Büyüdük… Dolu Dolu Geçen 28 Yıl

0

Yol arkadaşım, aşkım,sevgilim,herşeyim…

14 Mayıs’ta evliliğimizin 20nci yılını kutlayacağız, nasıl geçti bunca yıl inan hiç anlamadım.

1986 yılının Ekim ayıydı, üniversiteyi kazanmanın gururu ile okula başlamıştık. Çok kalabalıktı sınıfımız, henüz 1 ay bile geçmemişti okulun anfisinde yanıma gelip “ İngilizcen nasıl ?” diye sorduğunda, nereden bilebilirdim ki bu sorunun bunca yıl bizi bağlayacağını…
Hayatımın ayrılmaz bir parçası oldun o günden sonra, yine aynı yıllara dönsem yine seni severdim, yine seninle evlenirdim.

üniversite2

Biz beraber büyüdük, birimiz 16 diğerimiz 17 yaşındaydık. Okulu beraber bitirdik, sınavlarda nerede hata yapacağımı bilirdin ve beni kollardın hep. Seni kıskandığım zamanlarda arıza çıkarır,küser, verdiğin kopyaları bile almazdım, az değildim yani. Evlerimiz uzak olduğu halde beni servisle eve götürür, deniz otobüsüyle geri dönerdin her gün hem de hiç bıkmadan…Sonrasında da beni hiç bırakmadın.
Üniversiteyi ardından yüksek lisanslarımızı tamamladık, evlenelim diyoruz; ama askerlik yok ortada, geç gitmek için çok direndin, “askere gitmezsen evlenmem” demeseydim belki daha da direnecektin. Askerlik ve ardından evliliğimiz geldi, anlayacağınız 20 yıldan önce 8 yıl daha var.
Derken iş hayatımız başladı, evlendikten 4 ay sonra işimiz gereği Yalova’ya taşındık. Biz acemi evlilerin İstanbul’dan ayrılması da hüzünlü oldu, her hafta sonu soluğu burada alıyorduk ne de olsa her şeyimiz buradaydı. Yemek konusunda başarılı değildim; makarnayı zor pişirdiğim, pişirmek istediğimde tüp olmadığını farkettiğimiz zamanlar oldu. Ama olsun her akşam İstanbul’dan beraber gittiğimiz bekar arkadaşlarımızla dışarıda yemek yemek hiç fena değildi.

çiftler34

Kendimize ait ilk varlığımız olan arabamızı da burada almıştık. 1,5 yılımız çabucak geçti, artık dönmek istedik ne de olsa İstanbul’da çalışmayı istiyorduk. Tekrar iş bulma dönemi, taşınma ve yeni bir düzen bizi tazelemişti. Şimdi düşünüyorum da aslında ne kadar toyduk, ama kararlı ve azimliydik aynı zamanda.
Her zaman farklı biri oldun, ne istediğini iyi biliyordun. Gerçekten de çok başarılı oldun, hep seninle gurur duydum.
Hayatımız bu şekilde giderken fark ettik ki en önemli şeyimiz eksik! Evleneli 4 yıl olmuş ve artık bir bebek istiyorduk. Biricik oğlumuz doğdu. Hayatımızın en sıkıntılı dönemini o zaman yaşadık, prematüre doğmuştu oğlumuz, odaya gelip ağlayarak “Gözlerini açtı, gözlerini gördüm, artık ona bir şey olursa yaşayamam” dediğinde ben daha onu görmemiştim bile…
Şimdi o kendi kanatlarıyla uçmaya başlayan kocaman bir erkek, bizim hayatta en çok sevdiğimiz varlığımız, o bizim oğlumuz … Değerbilir bir evlat, sevilen bir arkadaş, iyi bir öğrenci,başarılı bir sporcu ve benzer huylarıyla işte babasının oğlu.

evlilik23

İş hayatında bana destek olmaktan, eve geç gelişimi beklemekten, yalnız geceler geçirmekten yorulmadın, çalaışmayı bıraktığım da elimden tutan yine sen oldun. İş hayatında basamakları tırmandığında da sen biliyordun, kayıtsız şartsız arkandayım..
Ev sahibi olmamız, yeni bir sitede yeni bir hayata başlamamız, oğlumuzun istediğimiz okulu kazanması, en sevdiğimiz dostlarımızın da aynı yere taşınması orta yaşlarımızın başına denk geldi.
Sadece istikrar değil, olgunluk dönemi hastalıkları da bu zamanlar başladı. Anlıyorduk ki bizim gibi hayat da bir yandan kendi planlarını yapıyor. Bunun da üstesinden geldin, kontrollü olmayı senden daha iyi kim bilebilir? Ne de olsa bir oğlak burcu erkeğisin.

evlilik22

Seni kızdırdığım zamanlarda bile kontrolünü kaybetmedin. Dövme yaptırıp geldim “benim bedenim benim kararım dedim” saygı duydun. Sana küstüm, yanlışlıkla Facebook’tan senin yapmayacağın bir şeyi yaptım, bir şarkı yayınladım, sadece güldün. Sabrına sabır kattım.
Kendimize ait hayallerimiz var; sen motosiklet ehliyeti alıyorsun, ben seramik ve boyama yapmak istiyorum. Yelken kullanmak ortak hayalimiz, hatta buna oğlumuz da dahil. Daha çok seyahat etmek, teknemiz olsun ve onunla gezelim istiyoruz.
Ne güzel demek ki beraber yaşamayı ve yaş almayı hala çok seviyoruz.

“Benimle ömür geçer mi ki” dedim. “Seninle geçirmeye ömür yeter mi?” dedin. İşte bu bana bir ömür yetti. Nice 20 yıllara aşkım….

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın