Biyolojik Ritminizi Düzenleyerek Formunuzu Koruyabilirsiniz

0

Vücut, 24 saat içerisinde değişik biyolojik ritimler yaşıyor, bu da beslenme ile çok yakın ilişkili. Bedeninizin doğal zamanlayıcısı, metabolizmanın da kronometresi durumunda. Yaşanılan düzensizlikler -uykusuzluk,gece atıştırmaları, jet-lag ya da vardiyalı çalışma- vücudun senkronizasyonunu bozuyor ve metabolik sorunlar ortaya çıkıyor.
Metabolizmayı hızlandırmanın yolları neler?
Erken kalkın ve vücudu erken uyandırın, böylece vücut ısısı yükselir, metabolizma uyanarak kortizon salgılamaya başlar ve gün için gerekli enerji ile proteini sunar.

healthy breakfast foods

Sabah kahvaltısını mümkün olan en erken saate çekin, saat 7:00-8:00 arası metabolizma hızınız için de uygun. Vücudunuzun enerji ihtiyacını protein açısından zengin bir kahvaltı ile karşılayın. Gün ortasına kadar kolayca enerjiye çevirdiği için doyurucu ve zengin bir kahvaltı idealdir.
Öğle yemeğinde, güne zinde devam edebilmek için 12:00-13:00 saatleri arasında proteinden zengin bir menü tercih edin, sizi tok tutar. Zihinsel performans desteği içinse makarna,bulgur ya da tam tahıllı ekmekten de faydalanın.
Gün içerisinde en enerjik olduğunuz saat 15:00, bu saatte koordinasyon seviyeniz tavan yapıyor. 1 bardak light süt ve 150 gram meyve, 1 kutu light süt ile 20 gram bitter çikolata size zindelik verir.
Kas aktivitesinin en yüksek olduğu saat 17:00 ve hareketlenmeniz gerekiyor. Akşam yemeğine kadar tok kalmak ve kan şekeri dengeniz için tam buğday ekmeğinden yapılmış beyaz peynirli tost yiyebilirsiniz.

tost

Saat 17:00-18:00 arası seratonin hormonu salgılanıyor, canınız tatlı istiyorsa bu saatten sonra yemeyin.
Akşam yemeğinde sindirimi kolay olan çorba, beyaz et,sebze,tam tahıllar, yoğurt ve salata seçeneklerini tercih edin. Yemek saatiniz en geç 20:00 olsun.
Mide 1,5-2 saat arasında boşalıyor, bu nedenle 2 saatte bir ara öğün desteği almalısınız. İştahı dengelemenin yolu da sizi uzun süreli tok tutacak besinlerden yararlanmak.
Uykunuzun kalitesi önemli, bu nedenle 17:00 dan sonra çay ve kahve tüketimine dikkat edin. Kafein saat 17:00’a kadar metabolizmayı hızlandırırken, bu saatten sonra uykunuzu bozup metabolizmanızı yavaşlatır.

uyku8

 

 

 

Saat 21:00 da başlayan melatonin salgılanması sabah saat 07:30 a kadar sürüyor. Sindirim sistemi kendini kapatır, uyku bastırır ve vücut dinlenmeye geçer. 23:00-05:00 arası uyuyun, herhangi bir gıda tüketmeyin. Melatonin salgısının zirve yaptığı saat 02:00 ve en derin uykunuz bu saatte oluyor, muhakkak uyumuş olun.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın