Bitki Çayları Ne Kadar Sağlıklı?

0

Uykunuz mu kaçtı? Metabolizmanızı hızlandırmak mı istiyorsunuz? Tüm bu istekleri karşılamak için en pratik yol bitki çaylarına başvurmaktır. Çünkü bitki çayları doğaldır. Şimdiye kadar zararlı olduklarına yönelik bir şey duymadık. Ama şimdiye kadar…
Almanya’da bilim insanlarının yaptığı bir çağrı bitkisel çayların yararları üzerinde bir kez daha düşünmemizi gerektiriyor. Alman araştırmacılar, bitki çaylarının aşırı tüketimine karşı uyardı. Yapılan araştırmada, bazı bitki çaylarının kanserojen madde içerdiği sonucuna ulaşıldı.
Araştırma, sağlıklı olduğu düşünülen bitki çayları hakkında beklenmedik sonuçlar ortaya koydu. Buna göre, bazı bitki çayları, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kanserojen olduğu tespit edilen maddeler içeriyor.
Çalışmalarda, bazı bitki çaylarında büyük miktarda pyrrolizidine alkaloid (PA) olarak adlandırılan zehirli maddeye rastlandı. Doğada yaklaşık 6 binden fazla bitkide bulunan bu maddeyi bitkiler, etraftaki haşerelerden korunmak amaçlı salgılıyor. Uzmanlar, bu maddenin karaciğer rahatsızlığına ve kansere yol açabileceği konusunda uyarıyor.

shutterstock_146295158
Araştırma kapsamında Almanya’da piyasadaki 221 bitki çayı çeşidi incelendi. İncelenen çay çeşitleri arasında papatya, nane, ısırgan otu, melisa ve bebekler için hazırlanan rezene çayı da bulunuyor.
Yetkililer, bazı ürünlerde beklenmedik yüksek oranlarda pyrrolizidine alkaloid tespit ettiklerini kaydetti. Ancak , bu sonuçların yeniden teyit edilmesi gerekiyor. Zira ,bu sonuçların tesadüfen mi yoksa çayların yeterince temiz olmamasından mı kaynaklandığının kesinlik kazanmadı.
Ancak uzun süre yüksek oranda bitki çayı tüketilmesinin özellikle çocuklarda, hamile ve çocuk emziren kadınlarda risk teşkil ettiği belirtiliyor. Yetişkinlere ise günde 5 sallama bitki çayından fazla tüketilmemi tavsiye ediliyor.
Peki, Türkiye’de kullanılan bitkisel çaylar da durum ne? Henüz bu konuda yapılmış bir çalışma olup olmadığını bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey; “her şeyin azı karar çoğu zarar” olduğu…

Editör Notu: Bu yazıdaki bilgiler Deutsche Welle’den derlenmiştir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın