Birbirini Tamamlayan Bu Besinler Güç ve Sağlık Veriyor

0

Doğadaki her besinin farklı faydası var. Bir de beraber tüketildiğinde daha fazla sağlık, güç ve fayda sağlayan besin ikilileri var.

Lahana ve zeytinyağı; Lahanada kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini bulunur. D vitamini ve kalsiyum da güçlü kemiklerin temelidir. Lahana ile beraber tüketilen zeytinyağı, yağda erime özelliği olan K vitamininin emilimini artırır.

zeytinyağ2

Karabiber ve zerdeçal; Zerdeçalda bulunan“turmeric”adlı madde gerçekten mucizevi, mikropları öldürücü ve temizleyici özelliği var. Tek kusuru vücut tarafından hızla metabolize edilmesi. İşte karabiberin içerdiği “piperine”, zerdeçaldaki bu madde ile 1000 katı fazla etkileşiyor.

Her gün 2 çay kaşığı zerdeçal ile beraber tüketeceğiniz karabiber mide yangıları ve eklem ağrılarına iyi geliyor.

Zeytinyağı ve domates; Zeytinyağı iyi huylu kolestrolü artırıp kötü huylu kolestrolü düşüren kalp damar dostu bir yağdır. Domateste bulunan likopen de serbest radikaller ve vücuttaki atık maddelerle savaşır. Zeytinyağı, domatesin içerdiği antioksidan etkiyi artırır. Bu ikili hafifçe ısıtılarak tüketildiğinde faydası artıyor.

besin2

Soğan,sarımsak ve tam tahıllar; Sülfürden zengin besinler ile tam tahıllar biraraya geldiğinde bu tohumların içerdiği demir ve çinko daha etkili oluyor.

Kırmızıbiber ve siyah fasulye; Kırmızıbiberdeki C vitamini bitkilerde bulunan demirin 6 kat daha fazla emilmesini sağlar, bu da demir seviyesini yükseltir. Siyah fasulyedeki demir ile kırmızıbiberdeki C vitamininin beraber tüketilmesi ile vücuttaki demir seviyesi artmış oluyor.

besin4

Elma ve bitter çikolata; Özellikle kırmızı elmanın kabuğundaki “quercetin” flavonoidi, yangı gidericidir. Ayrıca kalp damar sağlığı için önemli olan bir antioksidandır. Bitter çikolatada bulunan kakao da damar sertliğini önleyen “catechin” zenginidir. Bu ikili beraber tüketildiğinde faydası artıyor. Bitter çikolata, sütlü çikolatadan 6 kat fazla catechin içeriyor.

Domates ve karnabahar; birlikte kansersavar olarak biliniyor. Yapılan araştırmalar bu ikilinin tümör kitlesini küçülttüğünü göstermiş.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın