Biraz Tasarruflu Olsak?

0

Bilmem farkında mısınız? Biz de artık tüketim delisi olduk. Evin ihtiyaçlarını gidermek için gittiğiniz marketten çıkarken aldıklarınızın miktarı sizi şaşırtmıyor mu? Ya da dolabınızın bir kenarında etiketi bile koparılmamış ne kadar giysiniz var? Banka hesaplarındaki birikimler hızla erirken, (eğer tasarruf yapabilenlerdenseniz) kredi kartlarının ekstrelerini gördüğünüz de canınız sıkılmıyor mu? Daha şimdiden gelecek yıl için maddi kaygı taşımak sizi zorlamıyor mu? Siz de aynı şeyleri düşünüyorsanız, belki artık harekete geçmenin zamanı gelmiştir. Ufak önlemler alarak cüzdanınızı koruma altına almaya ne dersiniz?
1- Market alışverişine çıkmadan önce karnınızı iyice doyurun. Çünkü açken yapacağınız alışveriş sonrasında eve hem bir sürü gereksiz şeyle, hem de yüklü bir fatura ile dönmeniz çok mümkün.
2- İhtiyaçlar ile istekler arasındaki farkı belirleyebilirseniz harcamalar üzerindeki kontrolünüz artar. Alış veriş yaparken kendinize “buna gerçekten ihtiyacım var mı?” sorun. Arada yaramazlık yaparsanız da çok üzerinde durmayın. Bu yaptığınızın yaramazlık olduğunu fark etmiş olmanız önemli…
3- Eğlenmek için ekonomik yollar seçin. İnternetin bu derece yaygınlaştığı günümüzde televizyonlara, dijital platformlara ne kadar ihtiyacınız var?
4- Bakımlı görünmek herkes için önemlidir. Ancak bunun için çok büyük paralar harcamaktan vaz geçilebilir. Saçlarınıza kendiniz de şekil verebilirsiniz. Biraz hayal gücü, biraz malzeme desteğiyle neler yaratabilirsiniz kim bilir?
5- Pahalı alışkanlıklarla vedalaşmaya ne dersiniz? Sigara için ayda kaç liralık bütçe ayırıyorsunuz bir hesaplayın. Sigarayı bırakmakla, hem sağlığınızı hem de paranızı korursunuz. Bunu söylemek kolay biliyorum ama denemeye değer emin olun…
6- Evde yemek yapmak her yönden faydalıdır. Öncelikle, yemek pişirmek zevklidir. Yeni bir şey denemek insanı günlük sıkıntılardan uzaklaştırır. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırır. Dışarıda yemek yemenin getireceği mali külfetten kurtarır.
7- Bankacılık sisteminde kullanılan komisyonlara dikkat edin. Belli saatten sonra hesabınızdan para havale ettiğinizde ekstra ücret alındığının farkında mısınız? Tek tek bakıldığında küçük meblağlar olabilir ama alt alta topladığınızda ortaya çıkan rakam şaşırtıcı olabilir.

shutterstock_142988329
8- İçme suyunuzu nereden sağlıyorsunuz? Musluk suyu filtre edildikten sonra kullanılabiliyorsa tasarruf yapmak için iyi bir tercih olabilir.

shutterstock_109432031
9- Otomobiliniz varsa sizin için yeni bir tasarruf imkânı da var demektir. Arada bir toplu taşıma araçlarını ve ayaklarınızı kullanın. Yakıt tüketimini azaltarak, faturanızı hafifletebilirsiniz. Yürümenin sağlığınız üzerindeki olumlu etkisi de cabası.
10- Para biriktirmek için çaba harcayın. Her hafta belli miktar parayı bir kenara koyun. Bir yıl sonra biriktirdiğiniz parayla ertelediğiniz bir isteğinize ulaşabilirsiniz.
Var mısınız denemeye?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın