Biraz Egzersiz İle Mutlu Yaşam

0

Genel olarak sağlıklı ve mutlu bir yaşam için yapmamız gerekenler; düzenli ve doğru beslenmek, stresten uzak durmak ve spor yapmak. Spor denildiği zaman ilk aklımıza düşen kan ter içinde bir görüntü. Hızlı maratoncu gibi koşmak, kardiyo yapmak veya çok da cazip gelmeyen diğer faaliyetler. Aslında bu aynı diyet denilince, aç kalmayı anlamak gibi. Onun için biz buna spor demeyelim de egzersiz diyelim. Böylece itici gelmediği gibi, kulağa da hoş gelsin.
•Çalışanlar özellikle de ofiste bulunanlar, daha çok zihinsel strese maruz kalıyor. Bir salonda veya dışarıda yapacağınız egzersiz ile attığınız ter, beyninizi rahatlatıyor. Egzersiz yaptığınızda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin gibi kimyasallar salgılanır. Özellikle dışarıda bol oksijen alımı ile bunu arttırabilirsiniz.
•Yine egzersiz sayesinde vücuttaki kan dolaşımı artacağından kesinlikle cinsel hayatınız da olumlu yönde etkilenecektir.
•Hepimizin yapı taşlarını oluşturan genetik miras, çok önemli. Günde yapılan 1 saat yürüyüş veya 15 dakika bisiklet ile genetik yapıyı olumlu yönde değiştirmek yine sizin elinizde. Örneğin obeziteye yatkın genetik eğilimleriniz varsa, egzersiz ve doğru beslenme ile bu yapıyı değiştirmek ve sizden sonra gelenlere daha iyi bir genetik miras bırakmak elinizde olabilir.
•Egzersiz sayesinde atacağınız ter ile cilt altı temizlenecek ve cilt daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın, cilt vücudun en büyük organıdır.Cilt ne kadar parlak ve sağlıklı ise, organlar da o kadar sağlıklı olur.
•Günde 20 dakika yürüyüş ile,kaliteli bir uyku ve kan şekeri düzeyinizin normal seviyede seyretmesini sağlamak mümkün. Uyku kalitesinin düşmesi, kan basıncı artırmakta ve diyabet hastalarında kan şekerini yükseltmekte. Özellikle açık havada yapılan egzersiz size kaliteli uyku vaat ediyor.
•Beyinde kan akımındaki artış, yürüyüş ile mümkün. Uzun süre oturan kişilerde diyabet ve tansiyon, obezite daha çok kendini gösteriyor. 15 dakika kahve molasından ziyade, yapılan yürüyüş beyin için daha kalıcı etkiye sahip. Düzenli beslenme ve düzenli egzersiz ile beyin hücrelerinin yenilenmesi sağlanacak ve bu da sizi alzheimer ve beyin deformasyonu gibi risklere karşı koruyacaktır.
•Egzersiz ile atılan ter ve salgılanan kimyasallar, yenilenen hücreler ile bağışıklığınız da güçleniyor. Özellikle açık havada, güneşte yapılan egzersizlere yoğunlaşın.

Tayland’da yapılan bir çalışmada, düzenli olarak günde 15 dakika egzersiz yapmanın ömrü 3 yıl uzattığı iddia ediliyor.
Düzenli egzersiz yapmak, öz güven artışı için tartışılmaz bir gerçek. Yaşınız, cinsiyetiniz, kilonuz yani kısaca duruşunuz çok daha kendinden emin ve güvenli olacak.
Tüm bunlar için günlük yaşantınızdan kendiniz için ayıracağınız süre minimum 15 dakika, maksimum 1 saat….Değmez mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın