Bir Kız Çocuğu Öldü Duydunuz mu?

0

Haftaya, Dünya Kız Çocukları Günü’yle başlamıştık. Kızlarımızın en güzel resimlerini en içten duygularımıza iliştirip gururla sosyal medyada paylaşmıştık. Bu sabah bir çoğumuz gazetelerde bu yüzle karşılaştık. Merak edip haberi okuyanların canı yandı. 15 yaşındaki Derya’nın hikayesini…

Habertürk Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, Bitlis’in Mutki İlçesi’ne bağlı Özel Köyü’nde 1 yıl önce yani 14 yaşında akrabasıyla imam nikâhıyla evlendirilen Derya B., 15 yaşında hamile kaldı. Geçen hafta evde doğum yaptı. Doğumdan bir süre sonra fenalaşan küçük kız, ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Muş Devlet Hastanesi’nde yapılan kontrollerin ardından beyin kanaması geçirdiği belirlenen Derya, Batman’a sevk edildi. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü hastaneye kaldırılan Derya, 2 gün yoğun bakımda kaldı ancak tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili son gelişme ise, Derya B. için savcılığın harekete geçmesi… Konuyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Derya B.’nin babası ile imam nikahlı olarak birlikte yaşadığı kişinin ifadeleri alındı. Bir çocuğun yaşamı ne yazık ki böylece sona erdi.

o%cc%88nce-dilimizi-deg%cc%86is%cc%a7tirmemiz-lazim

Olay, tüm yönleriyle acı verici, ama belki daha da kötüsü, bizim konuyu ele alış tarzımız. Bizim diyorum, çünkü tıpkı haberi yayınlayan gazeteler gibi ben de olayı “çocuk gelin” başlığı ile paylaştım sosyal medyada.

Bir daha okuyun lütfen; ÇOCUK GELİN! Bu iki sözcüğü bir arada kullanıyor olmamız bile ne kadar dehşet verici bir durum. Evlilik dediğimiz kurum, yetişkinler içindir, çocuklar için değil. Hele hamilelik konusunu hiç tartışmayalım. 14 yaşında bir kız çocuğunun evlendirilmesi, 15 yaşında doğum yapması en kibar deyişle insanlık dışı.

Kızlarımız için daha iyi bir yaşam istiyorsak,  önce dilimizi değiştirmemiz gerekiyor. Sonrasında da yapacak çok işimiz var.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın