Bir Kadın İçin Cesaret Kavramı Ne Anlam Taşır ?

0

Cesur bir kadın kavramı size ne ifade ediyor;

Başkasının yapamazsın dediği bir şeyi yapmak mı,

Kimseye aldırmadan istediği gibi yaşamak mı,

Kendini ifade edebilme özgürlüğü mü,

Sevdiğiniz kişiye duygularınızı açmak mı,

Yolunda gitmeyen işleri patronunuza anlatmak mı,

Karşınızdakiler teklif sunabilmek ve talep etmesini bilmek mi?

cesaret7

Cesaret çok geniş bir kavram, rahatsız edici ve saldırgan olmadan kendinize güvenmeyi, kaygı ve endişe içeren düşüncelerin size engel olmamasını, başkalarına saygı göstererek isteklerinizi ifade etmeyi, kendinizden emin olmayı içeriyor.

Kendisini cesurca ifade edenler hata yapmaktan korkmayan, olumsuz duygu ve düşünceleri pozitif şekilde ifade edebilen, yanlış anlaşılmaktan korkmayan, davranışlarının sorumluluğunu alan, kendine saygılı ve eleştiri de olsa iltifat da olsa olumlu şekilde kabul edenlerdir.

Ne yazık ki toplumumuzda kadınların girişkenliği ve cesareti farklı algılanıyor. İş hayatında fikirlerini açıkça paylaşan, ilişkilerinde ilk adımı atan, ne istediğini açıkça belirten kadınlar bir anlamda dışlanıyor. Erkekler kendi kararlarını veren ve bunların sorumluluğunu alan kadınlardan çekiniyor. Kadına biçilen rol suskun, kabullenen, uyumlu, kanaatkar, çekingen olması, fazla sorumluluk almaması… Çoğu kadın da bunu farkında olmadan kabulleniyor.

Ama söz konusu olan erkek ise  durum farklılaşıyor. Erkekler cesaretli davrandığında tuttuğunu koparan biri oluyor, kendi hakkını savunduğu için gıpta ediliyor.

cesaret8

Cesur bir davranış için izlenmesi gereken adımlar var;

Kendinizi ifade etmek ve karşınızdakinin dikkatini çekmek için zamanlamayı doğru yapın.

Sizi rahatsız eden bir şeyi söyleyecekseniz kişiselleştirmeden ve yargılamadan olduğu gibi söyleyin.

Suçlayıcı ve hesap soran bir tavırla değil, empati uyandıracak bir uslup kullanın.Yapıcı olun ve öfke içeren tavırlar yerine üzüntü ve kırgınlık gibi duyguları öne çekin.

Karşı tarafın nasıl yorumladığını gözlemleyerek cevabını dinleyin. Yapacağınız geri bildirimlerle onu sıkıştırmaya çalışmadan dinleyin.

İsteklerinizi dolandırmadan yumuşak açık ve somut cümlelerle ifade edin.

Uzlaşma niyetinde olduğunuzu göstererek onun da fikrini alın.

woman opening her shirt like a superhero

Cesaretli olmaktan sizi alıkoyan sorunlarla yüzleşin;

Fiziksel zarar görmekten çekiniyorsanız önce kendinizi güvenli bir bölgeye alın. Karşınızdaki kişiyi kırıp inciteceğinizi düşünüyorsanız bunun üzerine gidin, sorgulayın ve çürütün.

Reddedilme korkusu taşıyorsanız, rol değişimi stratejisi yaparak olaya farklı açıdan bakın.

Başarısız olmaktan çekiniyorsanız, faydalarını ve zararlarını ayrıntılı olarak not ederek daha nesnel bir şekilde gözden geçirin.

Kendi eksiklerinizin yüzünüz vurulacağı korkusuyla eleştiriden kaçıyorsanız, bu inancınızı zayıflatın.Sizi değerli kılan olumlu özelliklerinizi düşünün.

Kontrolünüzü kaybedeceğinizi düşünüyorsanız gevşeme teknikleri ve nefes egzersizlerini deneyin.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın