Bir İlk. Marmaris’te Taklit Ürün Satmak İçin Eylem…

0

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Marmaris’te çok ilginç bir eylem yapıldı. Marmarisli esnaf sokağa çıktı. Ünlü markaların avukatları, taklit ürün satıldığı gerekçesi ile denetimleri sıklaştırmıştı. Esnaf bu gelişme üzerine gerçekleştirdiği eylemde “bırakın taklit ürün satmaya devam edelim, çünkü turistler alıyor”’ mesajını verdi. Eylemciler konu ile ilgili Marmaris Başsavcısı ile de görüştü.
Marmaris’te satılan tekstil, ayakkabı, çanta, kozmetik ürünlerinin yüzde 80’den fazlasının taklit olduğunu dile getiren işyeri sahipleri, turistlerin bu yönde talebi olduğunu ve sahte olduğunu bile bile alışveriş yaptıklarını öne sürdü. Marmaris esnafı, Türkiye’nin bir “imitasyon cenneti” olduğunu ve turizm yapılan kıyı kesimlerindeki iş yerlerinin çoğunda ünlü markaların taklitlerinin satıldığını öne sürüyor.
Bu ürünlerin İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde üretilerek turizm bölgelerindeki esnaflara satıldığını belirten iş yeri sahipleri, ” Bu işin yerelde değil, Ankara’da bitirilmesi gerekiyor. Devlet ‘imitasyon bitti’ diyecek ve bütün bu fabrikaları kapatacak. Başka türlü sorun çözülmez” görüşünde… Marmarisliler, taklit ürün piyasası bittiği anda Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi turizm merkezlerinde ticaretin duracağına inanıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın