Bir Haftanızı Nasıl Etkin Kullanırsınız

0

Hep şikayet etmez misiniz “koca hafta nasıl geçti” diye ? Ajandanıza baktığınızda ertelenmiş işlerle dolu koca bir liste sizi bekliyor olur. En azından benim öyle…

Bir hafta = 168 saat; nasıl planlarsanız aileye ayırdığınız vakti, başarılı bir işi ve yapmak istediğiniz aktiviteleri dengeleyebilirsiniz?

Günde 7 saat uyuyorsunuz diyelim, haftada 49 saat uykuya ayırıyorsunuz demektir. Daha azını düşünmeyin çünkü dinlenmemiş olursunuz.

zaman33

İyi bir işiniz var ve planlı çalışıyorsanız günde 8 saat çalışarak 56 saatinizi işe ayırmış olursunuz. Belki fazladan çalıştığınız günler vardır, burada işinizi düzene koymak size düşüyor.

Günde 6 saatten fazla çalışıldığında verimlilik düşüyor, yine de çalışma saatlerinizi 09:00-17:00 olarak düşünelim.

İşe gidip dönerken harcadığını vakit de 7 saat olsun, ki genellikle daha çok sürüyor.

araba1

Günde 2 saat rutin ev işlerine zaman ayırdığınızda da 14 saatiniz gidiyor.

Geriye kalan süre; 42 saat yani günde 6 saatiniz size kalıyor diyelim.

Yemek pişirme, evle ilgili yapılması ereken işler ve çocuklarla geçirilen vakti toplayalım, bu da günde 3 saatinizi alsın, toplam 21 saat eder. Geriye kalıyor koskaca bir 22 saat…

evişi1

Yani size hem spor yapacak zaman hem de arkadaşlarınızla kahve içecek zaman var. O zaman neden sürekli vakitsizlikten şikayet ediyoruz ?

Tabii teoriye bakarsanız kolay, ama pratikte işler böyle gitmiyor. Bir günlük tutup zamanınızı alan şeyleri hesaplamak belki nelerle vakit kaybettiğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Yapmaya başladığınız ve yaparken rahat ettiğiniz; bilgisayarda geçirilen ve televizyona harcadığınız vakit “zaman emiciler”dir. Facebook’ta ve Twitter’da  geçirdiğiniz süreyi 1 saatten yarım saate indirebilirsiniz.

bilgisayar5

Boş vaktinizi doğru kullanmanın ve gerçekten boşmuş gibi hissetmenizi sağlamanın yolu, zamanınızı bloklara ayırmaktır. Çocuklarınıza kesintisiz ayıracağınız 1 saat, size diğer aktivitelerinize harcadığınız 15’er dakikalık dört adet kısa zaman diliminden daha fazla gibi gelir.

İletişim cihazlarını sürekli kullanmak verimliliğinizi düşürür. Sürekli ulaşılabilir olmak, 7 gün 24 saat demek değildir. Kendinize ekransız zaman dilimleri oluşturun, evinizde geçirdiğiniz  sürede otururken veya yemekte iletişim cihazlarınızdan ayrılın.

Her zaman kullandığımız bir laf var “Daha dün gibiydi  doğum günüm, işte tekrar geldi”. Ne kadar zamanınızı doğru yönetirseniz, bu süre çabuk gelse bile geçen süreyi verimli kullanmış olursunuz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın