Bir Eziğin, Öz Güven Artırma Önerileri…

0

Toplum olarak her şeyi eleştirmeyi severiz. Konuşurken, insanları, yerleri, olayları, sistemi, yaşamı olumsuz yönleriyle değerlendirmekten gizli bir zevk alırız sanki. Dönüp çocukluğuma baktığımda, aile içindeki sohbetlerde de ana konunun, ya içimizden birinin ya da çevremizdekilerin neden olduğu olumsuzluklar olduğunu hatırlıyorum. İyi şeylerden, başarılardan bahsedilmesi durumundaysa, “o yaptı, sen niye başaramadın?” şeklindeki soruya yanıt vermemiz beklenirdi.
Yetişkin hayatında bile, kendimize ait herhangi bir başarının kutlanması sırasında da, övgülere eklenen “daha iyi, daha fazla” temennileri de aynı dayatmayı hissettirir. İş dönüp dolaşıp, yeterli olabilme sorunu ve öz güven yoksunluğuna dayanır. Bu yetersizlik durumundan kurtulmanın tek yolu, belki de kendimizi değiştirebilmekte saklı. Öz güven güçlendirmesi için ne yapılabilir? Bir düşünelim…
1-Yazmak ama sadece kendimiz için yazmak. Yani günlük tutmaktan bahsediyorum. Günlükler, kötü anıları ya da yapılan yanlışları eleştirmek için değil, kendimize ait başarıların, iyiliklerin kaydını tutmak ve dibe vurduğumuz dönemde okuyarak güç bulmak için değerlidir.
2-Bir konuda uzmanlaşmaya çalışmak ya da hobi edinmek. Hoşunuza giden, ilginizi çeken bir alanda, konuda devam ettirmek güç olsa bile direnerek, söz sahibi olmak keyiflidir. İnsanların o alanda sizi referans göstermesi gururunuzu okşamaz mı?
3-Sağlığınıza özen göstermek, kilonuzu kontrol altında tutmak belki daha da önemlisi fiziksel olarak dik durabilmek önemlidir.
4-Olumlu düşünmekten kimseye zarar gelmez.(?) Bardağın dolu yanına odaklanmak sorunlara çözüm bulma kapasitenizi artırır.
5-Yapmak istediğinizi sadece el âlem ne düşünür yaklaşımıyla ertelemeyin. Örneğin, yalnız başınıza bir filme, konsere, lokantaya gitmek gözünüzü korkutmasın.
6-Hep yalnız kalmak da tehlikeli. Tek başına kitap okumak, düşünmek, yazmak ya da öylece kalmak zaman zaman herkesin ihtiyacı olabilir. Ama, ölçüyü kaçırmamaya, yalnızlığa bağımlı olmamaya dikkat etmek lazım.
7-İmkânsızın şarkısı ilham verici olabilir, ama ulaşılabilir hedefler başarıyı yakınlaştırır. Kendinize kısa erimli hedefler koyup başarının tadına varırsanız, bir sonraki adım için cesaretiniz olur.
8- Başkasına yardım etme lüksünden kendinizi mahrum etmeyin. Bu hem onu hem sizi mutlu eder.
9-Hepsinden daha önemlisi kendinizi sevmeyi öğrenmek…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın