Bir Erkeğin Kendisini George Clooney Gibi Hissedebilmesi Mümkün mü?

0

Bu kez hedefimizde erkekler var. Her kadın, yanındaki erkeğin bakımlı olmasını tercih eder. Ancak erkekler bu konudaki gelişmeleri takip edebiliyorlar mı? O zaman iş, yine kadınlara düşüyor. Dermatolog Sadiye Kuş, erkekler için yapılabilecek bakım uygulamalarını kaleme aldı.

“Aylık erkek dergilerine şöyle bir göz gezdirdiğimde estetik uygulamaların hala bir tabu olduğunu ve pek de ele alınmadığını görüyorum. Cilt bakımı önerileri şampuan, duş jeli ya da deodorant seçimlerinin bir adım ötesine geçmezken konular ağırlıkla saç bakımı, fitness ve beslenme üzerine.

Halbuki ben bir erkek dergisinin “wellness editörü” olsam farklı şeylere dikkat ederdim. Bir erkeğin kendisini George Clooney gibi hissedebilmesi mümkün mü?

Ya da 2016 Golden Globe Ödül Törenindeki fotoğrafları, yaşıtlarına “Böyle kalabilmek için her ne kullanıyorsa ben de ondan istiyorum” dedirten 53 yaşındaki Brad Pitt’in sırrı ne? Zaman zaman New York metrosunda sessiz sedasız gazetesini okurken objektiflere yakalanan 52 yaşındaki Keanu Reeves nasıl olup da bu kadar iyi görünebiliyor? Üçüncü Wolverine filmi Logan ülkemizde yeni vizyona giren 48 yaşındaki Hugh Jackman sadece iyi beslenme ve spor sayesinde mi bu kadar genç görünüyor?

İnsanı gülünç duruma düşüren ya da yaşıyla uyumlu olmayan bir görünüm oluşturacak şekilde değil de, aksine yaşının iyisi olmasını, dinlenmiş ve sağlıklı görünmesini sağlayacak bazı detaylar benim anlatmak istediğim. Mutlaka sağlıklı ve dengeli beslenmenin, bilinçli ve programlı egzersizin ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanın önemi büyük. Öte yandan, pek az erkeğin farkında olduğu birtakım sırlar da var.

Erkekler, genellikle yaşıtları kadınlardan daha genç görünüyorlar. Burada ciddi bir genetik avantajları var. Derileri kadınlarınkine göre daha kalın, sebum denilen yağ miktarı ve cildin yapı taşı kollajenin oranı daha fazla. Belki yaşlanma belirtileri geç ortaya çıktığı için bu konuyu uzunca bir süre umursamıyorlar. Ancak kadınlar sözünü ettiğim bu sırları deneme konusunda erkeklerden daha cesur ve girişken oldukları için erkeklerin bu genetik avantajını geri planda bırakmayı başarabiliyorlar.

Erkeklerde ilk ortaya çıkan yaşlanma belirtilerinden biri iki kaş arasında görülen, kızgın ya da endişeli görünüme neden olan dikey çizgiler, bir diğeri de her iki göz kenarından başlayıp ışınsal olarak yanlara doğru uzanan kaz ayakları. Zamanla cilt altı yağ yastıkçıklarının erimesiyle yanak düzleşiyor, cilt gevşeyip kendini bırakıyor ve yanaklar sarkıyor, burun kanatlarından ağız köşesine inen çizgi derin bir oluk halini alıyor.

Bir dermatolog olarak, erkeklere hangi kozmetik uygulamaları önerebileceğim sorulduğunda, bu yaş alma belirtileri çerçevesinde benim için en başta botulinum toksin, hyaluronik asid dolgu, yüzeysel peelingler ve vitamin enjeksiyonları geliyor.

Erkekler her ne kadar botulinum toksinini pilates kategorisine sokup, kadınlara özgü bir işlem olarak değerlendirse de doğru şekilde uygulandığında, toksin uygulamaları mimik çizgilerinin yüz ifadesine verdiği sertliği yumuşatabiliyor. Etkisi yaklaşık iki hafta içinde ortaya çıkıyor. Dolgu yorgun göz altlarına, düzleşmiş ya da çökük yanaklara iyi geliyor. Etkisini daha uygulanır uygulanmaz, anında göstermesi en büyük avantajı. Dermapen, yüzeysel peelingler, PRP ve vitamin enjeksiyonları cilde canlılık, ışıltı ve sağlıklı bir görünüm veriyor.

Erkekler, çevrenin ne düşüneceği endişesi ile kozmetik uygulamaları denemekten çekinmeleri, tabular ve ön yargılar nedeniyle “yaşının iyisi görünme” ayrıcalığını sadece kadınların tekeline bırakıyorlar. Ama belki de bu konuya eğilmenin zamanı çoktan geldi ve geçiyor bile…”

Dr.Sadiye Kuş

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın