Bir Bu Eksikti… Etek Bedeni Ölçüsünden Kanser Riski Belirleniyor…

0

Şekerdi, yüksek tansiyondu derken kanser riski de yıllar içinde alınan kiloları hedefe tahtasına oturttu.
University College London’da yapılan araştırma, orta yaşta etek bedeni birkaç numara büyüyen kadınlarda kanser riskinin de arttığına işaret etti.
Araştırma ekibi, 20’li yaşlardan sonra her on yılda bir beden daha büyük etek giyen bir kadının menapoz sonrasında meme kanseri olma riskinin yüzde 33 yükseldiği sonucuna vardı.

bir bu eksikti

Kadınlara, etek bedenlerinin nasıl seyrettiğine dikkat etmeleri öneriliyor.
Aşırı kiloluluk, özellikle karın bölgesindeki yağlanma, kanser riskini artıran bir faktör olarak biliniyor.
Araştırma 90 bin kadını kapsıyor.
BBC’de yayınlanan habere göre araştırma kapsamında İngiltere’de yaşayan 50 ve 60’lı yaşlarda 90 bin kadının kilo ve sağlığını takip edildi.
Üç yıllık izleme sürecinde bu kadınlardan 1090’ında meme kanseri tespit edildi.
Bir kadının 25 yaşından menapoz sonrasına kadar geçen süreçte giydiği etekler, her on yılda bir beden daha büyüyorsa (örneğin 40’tan 42’ye çıkıyorsa) meme kanseri riski yüzde 33 artarken, aynı süre içinde etek bedeni iki kat artanların kanser riski de buna paralel yüzde 77’ye tırmanıyor.

How to dress: leather skirt

Araştırmaya katılan uzmanlar, meme kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 40’ının düzenli egzersiz ve sağlıklı bir kiloda kalmak suretiyle engellenebileceğini savunuyor.
Aşırı kilolu kadınların hayat tarzlarını değiştirerek risk faktörünü azaltabilecekleri belirtilirken, kadınların genç yaştaki vücut kitle endeksinden ziyade etek bedenlerini daha iyi hatırladığı ve kanser riskini bu şekilde daha kolayca değerlendirebilecekleri öne sürülüyor.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.