Bir Başka Bakış Açısı- Zilli Zarife

0

Zilli Zarife son 10 gündür ülkede yaşanan şeyleri anlayabilmek için çok çaba harcıyor. Sanki her şey bir anda tepetaklak olmuş gibi. Yıllardır alıştığı düzen tümüyle değişti. Zorunlu olarak o da bu değişime ayak uyduruyor.
Zorunlu olarak diyoruz çünkü her akşam saat 9’da 7-8 yaşındaki çocuklar bile bahçeye çıkıp “her yer Taksim,her yer direniş “diye slogan atıyor.
İstanbul’da ama Taksim’in hayli uzağında bir semtte yaşamasına rağmen, her akşam kendi evinde de eylemci disiplini gözleniyor. Tabii dayanışma da var. Öyle ki ev halkı üç gün aynı yemeği önlerine koyduğunda bile sesini çıkarmıyor. Evin ergeni tam anlamıyla bağımsızlığını ilan etti. Okullar henüz resmen tatil olmasa da o ve arkadaşları her gece bağırmaktan bitap düşüyor dolayısıyla ertesi sabah okula gitmeye halleri kalmıyor. Kessen odasından, bilgisayar ekranından kopamayan genç,bir anda toplumsal sorumluluklarının bilincine vardı. Artık,” o marka ayakkabı isterim, bu dizi çok iyi,aman bu oyuncu çok yakışıklı” söylemi yerini Gezi Parkı eylemcilerine nasıl destek oluruma bıraktı.
Sosyal yaşamın düzeni de değişti. Akşamları komşularla birlikte önce tencere tava konseri veriliyor. Evin en genç bireyi ise lambaları açıp kapamaktan sorumlu. Protesto eylemleri için yürüyüş ayakkabıları giyilip sokağa çıkılıyor. Sonrasında gösteriye katılım değerlendirilip, akıllı telefonlarından anlık olarak gelişmeleri takip ediyorlar. Eskiden ergen iletişimsizliğine örnek gösterilen tablo bu kez yetişkinler arasında yaşanıyor.Aynı masanın etrafında oturan yetişkinler cep telefonlarına gelen mesajları okumaktan birbirleriyle sohbet etmeye zaman bulamıyor. Herkes kendi çapında bir sosyolog edasında. Daha iki hafta öncesine kadar estetik ameliyatlardan,modadan,cilt bakımından başka bir şey konuşmayı akıllarından bile geçirmeyen Zilli Zarife ve arkadaşları,sanal alemin derin siyasetini çözmeye çalışıyor.
Gece yarısına doğru günlük televizyon izleme mesaisi başlıyor. Çünkü ülke genelinde olaylar bu saatlerde yoğunlaştığından kimse dizileri hatırlamıyor bile. Zaten ev halkı gecenin bu saatlerinde bilgisayar başında, Facebook, Twitter üzerinden gelişmeleri takip ediyor. Bilgi paylaşımının doruğa çıktığı bu anlarda, Zilli Zarife teknolojiyi layığıyla kullanamadığı,olanları yeterince iyi yorumlayamadığı kaygısıyla huzursuzdu.Ta ki bu mesajı okuyuncaya kadar.

7861_534004583325429_217059665_n (2)

Bu da bir bakış açısı değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın