Bilimsel Olarak Doğru Eş Seçmek Mümkün mü?

0

Sadece aşkı bulmak yetmiyor, yaşamak, devam ettirmek emek istiyor. Etrafınızdaki çiftlere bir bakın. Kimi gerçekten ruh ikizini bulmuş, kimi mecburiyetten evliliğini sürdürüyor, kimi de orta karar bir evliliği yürütüyor.

Uzmanlar ise eş seçiminde kendi biyolojik özelliklerimizin önemli olduğunu ve bunları kontrol ederek daha huzurlu bir ilişki sürdürebileceğimizi söylüyor. Birleştikleri nokta “uyum”, ayrıca doğru seçim nasıl yapabilirsiniz bunun yollarını anlatıyorlar.

Evleneceğiniz kişiyi seçerken önce aldığınız elektriğe bakıyorsunuz, tamamsa iyi bir eş olacak mı diye düşünüyorsunuz. Oysa o andaki kişi ile gelecekteki kişi aynı insan olmayabilir. Arkadaşlarınızdan bazılarının “Hiç böyle birisi değildi, nasıl bu kadar değişti ?” dediklerini hatırlayın.

Öncelikle siz nasıl birisiniz, nasıl bir partner ile mutlu olursunuz bunu keşfedin. Beyin kimyanız neyse siz aslında O’sunuz.

Uyumlu eşleşme önerileri şöyle;

  • Östrojen baskın olanların partneri de aynı olmalı.
  • Dopamin baskın ise partneri de dopamin baskın olmalı.
  • Serotonin-testosteron ve testosteron-seratonin gibi zıt eşleşmelerdeki evlenmeler daha uyumlu oluyor.


Östrojen baskın kişiler zihinsel olarak esnek, tüm resmi rahatça görebilen, iyi yazı yazan, empatik, iyi bir gözlemci, aynı anda yorulmadan iki farklı şekilde düşünebilen, romantik ve aşkı sürdürebilen tiplerdir.

Dopamin baskın olanlar yaratıcılık yönü gelişmiş, sürekli hatta aşırı enerjik, optimist, kontrolü zor, uyumlu,ertelemeci, dağınık ve agresif yapıdadır.

Serotonin baskın kişiler geleneksel yapıda, otoriteye saygılı, sakin, kuralları seven, planlı,sabırlı, vicdanlı, dikkatli, cesur, inatçı ve bağlılık duygusu yüksek tiplerdir.

Testosteron baskın olanlar problem çözücü, pragmatik, odaklanma kabiliyeti yüksek, uzaysal zekaya sahip, cesur ve daha çok agresif yapıdadır.

Bunlar birbirinden çok farklı olduğu için avantaj ve dezavantajları da önemli oluyor. Kendinizi bilirseniz neleri kontrol etmeniz gerektiğini de çözebilirsiniz.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın