Beyninize ve Bedeninize Hakim Olmayı Öğrenebilirsiniz

0

Kontrolden çıktığınız zamanlar olmuyor mu, bir de stresliyseniz kendinizi kontrol etmek daha da zorlaşıyor, işte ona “zıvanadan çıkmak” diyoruz.
Beyin bazen kendisini otomatiğe bağlar, beyin yönetiminde %90-99 arasında rolü olan bu bölüme bilinçsiz kısım adı veriliyor. Diğer %1-5 oranındaki bölüm bilinçli kısım oluyor. İşiniz ne olursa olsun kayıtlar otomatik olarak bilinçsiz bölümden yani önceki kayıtlarınızdan gelir. Bu kayıtlarda yer alan hatalı ya da gereksiz davranışlarınızı ileride düzeltmek isteseniz bile ne yazık ki silemiyorsunuz.

bağırmak4

Elemanınıza yaptığı bir hata yüzünden agresif davranışlar sergilediniz diyelim, aslında bu istemediğiniz bir davranış tarzı olabilir. Trafikte yandaki arabaya çok kızdınız, hatta camdan da adama söylendiniz. İşte sorumlusu beyninizin ön lobu, bulunduğunuz duygu halinden çıkamıyorsunuz. Bu davranışlarınızı değiştirmek istiyorsunuz bir daha sefere bu tavrı almayacağınıza söz veriyorsunuz, ama benzeri bir olay tekrarlandığında kendinize verdiğiniz sözü tutamıyorsunuz.
Aynı zamanda vücudunuzun verdiği tepkilere dikkat edin, fizyolojiniz tam anlamıyla bozuluyor,kalp atışları artışı ve nefes almada sıkıntılar ile kan basıncında yükselme başlıyor. Bunlar size çok mu tanıdık geliyor, en azından benim için öyle.

bağırmak6

Yoğun dikkat dalgası olan “beta dalgaları” hareketlendiğinde endişe de artıyor ve bu dalgalar sizi adeta esir alıyor. Alfa dalgaları ise azalıyor. Teta dalgaları ise beynin olgunlaşması azaldığında ortaya çıkıyor. Artması dikkatinizin bozulmasına neden oluyor. 0-22 yaş arası beynin olgunlaştığı dönem, teta dalgaları yüksekse olgunlaşma süreci geriden geliyor. Dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü çekenler bu grupta yer alıyor. Önemli olan beyninizi kontrol altına alabilmeniz, böylece dengede kalıyorsunuz, ama bu kendi kendinize başarabileceğiniz bir şey değil.
“Peak Performance” adı verilen bir yöntem ile beyin ve vücuttaki fizyolojik değişiklikler, koşullu öğrenme stratejisi ile kalıcı olacak biçimde öğretilebiliyor. Önemli olan nedeni değil, nasıl düzeltileceği oluyor.

beyin7

Yöntemin uygulanışı şu şekilde gerçekleşiyor; sıkıntılarını öğrendikten sonra bazı testler uygulanır. Birisi stres testi, çeşitli yöntemlerle strese sokulan kişinin tepkileri biofeedback sensörlerine bağlı iken kaydedilir. Ekrana yansıyan parametrelerden yüksek olanları, önce kişinin düzeltmeye çalışması istenir. Ardından anksiyete yönetimi, stresin olumsuz etkilerini azaltmak,aşırı duygulardan etkilenmemesi için rahatlama yöntemleri öğretilir.
Neurofeedback yönteminde ise beyin dalgaları kaydedilir ve sağlıksız dalgaların düşürülüp, sağlıklı olanların yükseltilmesi hedeflenir. Bilgisayardan alınan geri bildirimlerle beyin dalgalarını kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın