Beyaz Çay ile Tanıştınız mı?

0

Siyaset sayesinde yaşamımızda birçok yiyecek ve içecek moda oldu. Yeni yükselen değer olarak sırada “imparatorların çayı” diye de tanımlanan beyaz çay var…

Özelliklerini araştıralım dedik bir de ne görelim? Neredeyse her derde deva bir içecek ile karşı karşıyayız.

Öncelikle kansere önleyici özelliği olduğuna inanılıyor. Bu konuda  Diyabet hastalarının yaşadığı sıkıntıları önlemekte de başarılı. Beyaz çay ekstresinde antioksidan maddeler bulunduğu, bunun da hücre yenilenmesi için önemli olduğu saptanmış.

beyaz cay1

İçerdiği flavonoidler sayesinde kan basınını düşürdüğü ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı biliniyor.

Sağlıklı diş ve diş eti için de önerilen bir içecek beyaz çay.

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenlerin de yardımına koşan beyaz çay özellikle güneşten zarar gören ciltler için faydalı.

Beyaz çay içenlerin grip ve soğuk algınlığına karşı dirençli oldukları ve bağışıklık sistemlerinin güçlendiği de belirtiliyor.

Ve son olarak kilo vermek isteyenlere de büyük faydası dokunuyormuş.

beyaz cay3

İlk olarak Çin’de Song hanedanı zamanında kullanılan beyaz çay çok yakın döneme kadar sadece Uzak Doğu’da tüketiliyordu. Ancak çay konusundaki yeni tat arayışları ve çayın sağlık üzerindeki etkileri üzerinde yapılan araştırmalar bu içeceğin batı dünyasında da bilinirliğini artırdı.

Beyaz Çay, dünyada çok kısıtlı üretildiği için her zaman bulunamayan  bir ürün olduğu için de çok pahalı.

Türkiye’de ilk kez geçen yıl üretilen Beyaz çay, Çaykur tarafından inernette satışa sunulmuş. 20 gramlık kutu için  80 lira ödemeniz gerekiyor.Kilo fiyatı da 4 bin lira….

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın