Beslenmenizde Daha Çok Yer Verin

0

Sadece doymak değil amaç. Günümüzde doğru beslenip,gıdaları sağlıklı yaşam için destekleyici olarak kullanmayı hedefliyoruz.Aslında bir çok sorunu aşmak için ilaçlara başvurmadan önce sofrada yapılabilecek ufak değişiklikler işe yarayabilir.
•Bedeninizi ve ruhunuzu doğru beslenmeyle rahatlatabilirsiniz.Çok yorgun ve halsiz hissettiğiniz
dönemlerde C vitamininden zengin meyve,sebze tüketmelisiniz. Ayrıca, kalsiyum ve potasyum içeriği yüksek yoğurt,süt,cacık ve peyniri daha fazla beslenmenize katın.
• Mutlu olmak için bulgur ve kuru baklagiller tüketin. Endişe hissinden kurtulmaksa derdiniz, su,çorba,komposto, ayran,meyve suyu, mineralli su ve bitki çayını daha çok için.
• Kayısı suyu cildi güzelleştiriyor. Kayısı, C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirirken, günde iki bardak kayısı nektarı içilmesi A vitamini ihtiyacınızın büyük bölümünü karşılıyor.

sağlık1

• Mısır, vücuda ve zihne enerji verip yorgunluğa da iyi geliyor.Mide şikayetlerine olumlu etkisi var, bağırsakları da yumuşatıyor. Göz ve diş sağlığını koruyor.Potasyum zengini mısır püskülü de idrar söktürücü ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geliyor.

sağlık3

•140 bin kadın üzerinde yapılan araştırmalar, haftada bir-iki porsiyon ceviz tüketenlerin %24 daha az Tip2 diyabete yakalandığını gösteriyor.Ceviz çoklu yağ asidi içerdiğinden, insülin direnci riskini azaltır ve diyabeti engellemeye yardımcıdır.
•Bamyanın tam zamanı…Kan temizleyici ve idrar söktürücü olan bamya içerdiği K vitaminiyle kemikleri güçlendiriyor. Bamyaya kıvamını veren müsilajlar, kanserojen maddelerin bağırsakla temasını azaltıp, kabızlığa iyi geliyor. Kolestrol emilimini düşürüp, toksinleri atıyor.

sağlık4

•Barbunya, yoğun lif içeriği ile uzun süreli tokluk hissi verir.Kan şekerini dengeleyerek insülin direncini engeller. Yeni hücrelerin yapımı ve yaşaması için gerekli folat asit yönünden zengindir, içerdiği demir de kansızlığa iyi gelir.Protein deposu olduğundan enerji ve zindelik de verir.

sağlık2

•Avokado, yağ ve protein zengini bir meyve. %80’i doymamış yağ, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri içeriyor. Kötü kolestrolün yükselmesini engelliyor, ayrıca kozmetik alanında cilt dokularının yenilenmesine yardımcı. Olgunlaştıktan sonra tüketilen bu meyveyi salatalarınıza katın.

sağlık5

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın