Besin ve Vitamin Takviyeleri Yaşam Tarzınızla Yakından İlişkili

0

Her tür besin kaynağından almanız gereken miktarı yeteri kadar aldığınızı söyleyebilir misiniz ? Almadığınızı düşündüğünüzde de takviyelerden medet umarsınız. Oysa yapılan araştırmalar, önemli besin öğelerini gıdalar yoluyla almanızın en ideali olduğunu söylüyor.

beslenme8

Hem vücudunuzu hem de beyninizi yaşam tarzınıza göre beslemelisiniz.

  • Vejetaryen iseniz B12 vitami eksikliğiniz olabilir. Bu vitamini bitkilerden alamıyorsunuz. Hayvansal gıdalar ve süt ürünleri tüketmediğiniz için de güçsüz ve yorgun hissediyorsunuz.

B12 vitamini; beyin ve kasları güçlendiriyor, kan ve sinir hücrelerinin sağlıklı olmasını sağlıyor. Günde alınması gereken miktar 2,4 mikrogram, yumurta ve sütte bir miktar bulunuyor. Ayrıca takviye edilmiş soya ürünleri, kahvaltılık tahıllı gevrekten de vitamini sağlayabilirsiniz.

beslenme7

  • Spora düşkün olanların 1,5 saat ve üzeri egzersiz yaptığında besin depoları boşalmış oluyor. Enerjik olmak, hücrelere sağlıklı şekilde oksijen sağlamak ve baş ağrılarından kurtulmak için günde en az 18 mg demir almalısınız. Ette ve bakliyatta bol bol bulunuyor. 30 gram tahıl gevreğinde günlük ihtiyacınızın ¼ ‘ü var. 225 gram soya fasulyesi 8,8 mg, 225 gram mercimek 6,6 mg demir içeriyor. En doğrusu öncelikle besinlerden karşılamanız, fazlası kabızlığa neden olur.

spor6

  • Glütensiz beslenenler buğday tüketmiyorsa temel bazı gıdalardan eksik kalıyor. Magnezyum kalp sağlığı ve kemikler için gerekli, en çok tam tahıllı gıdalarda bulunuyor. Günlük alınan 320 mg’ı vücuttaki kalsiyum ve potasyum emilimine yardım ediyor. Tansiyonu ve kan şekerini düzenler.

Ufak bir kase siyah fasulye 60 mg, fırınlanmış patates 40 mg magnezyum içerir. Buğday, pirinç ve tahıllı gevrek yemiyorsanız magnezyum sitrat  tabletleri kullanmanızda yarar var.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • Sürekli masa başında çalışıyorsanız az güneş görüyorsunuz demektir. Günde 600IU ve fazlası D vitamini almalısınız. Kemikleri güçlendireni depresyonu engelleyen ve vücudun enfeksiyonlarla mücadelesini sağlayan bu vitamini sadece besinlerden alamazsınız. 90 gram somonda 447 IU, bir adet yumurta sarısında 41 IU, 240 ml sütte 124 IU oranında D vitamini bulunuyor. Günde 2000 IU’ya kadar D vitamini takviyesi alabilirsiniz.
  • Yakın gelecekte bebek sahibi olmak istiyorsanız folik asit, yani B vitamini alımınıza dikkat etmelisiniz. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunuyor, günlük alınması gereken miktar 400-800 mcg arasındadır. 90 gram pişmiş ıspanakta 131 mcg, bir kase marulda ise 60 mcg bulunuyor. Bu nedenle takviyeye ihtiyaç var; etiketinde L-metilfolat ve 5-metiltet-rahidrofalat olan vitaminleri tercih edin.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın