Benzin Zamlarına Karşı Ne Yapacaksınız?

0

Harcamalar her geçen gün artıyor. Özellikle de benzine son günlerde yapılan zamlar herkesin belini büküyor. Son dönemde yapılan zamlarla birlikte bazı kentlerde litresi 5 liraya ulaşan benzin fiyatları otomobil kullanıcılarını kara kara düşündürüyor.
Artık insanlar otomobil kullanırken daha dikkatli olmak zorunda. Sürüş alışkanlıklarınızda yapacağınız değişikliklerle birlikte yüksek benzin fiyatlarından daha az etkilenebilirsiniz.
Yakıt tüketimini düşürmek için uygulanabilecek önlemler;
1-Öncelikle 90 kilometre hızı aşmamaya çalışın. Bu hızda giden bir araç saatte 130 kilometre hızla giden bir araçtan yüzde 30 daha az yakıt tüketir.

shutterstock_143331490
2- Otomobillerdeki vites değişim uyarılarını dikkate alın. Aracınızı yüksek devirlerde kullanmayın.
3- Klimalar da yakıt sarfiyatına yol açıyor. Kullandığınız zamanlarda klimanızı sürekli açıp kapatmayın.
4-Camlar açık yolculuk yapmak otomobilin aerodinamiğini bozacağından klimadan daha fazla yakıt tüketimine yol açar.
5-Ani hızlanmalar da yakıt harcamasını artırır.
6-Öndeki aracı yakın mesafeden takip etmeyin ve olabildiğince sabit hızla gitmeye çalışın. Sürekli gaz ve fren pedalını kullanmanız yakıt tüketiminizi artıracaktır.
7- Bagajınız evinizin dolabı değil. Otomobilinizde çok fazla eşya ve ağırlık bulundurmayın. Fazla ağırlıklar motoru daha fazla zorlar ve gaz pedalına daha fazla basmak zorunda kalırsınız.
8-Yokuş aşağı inerken ayağınızı gazdan çekin, ama kesinlikle vitesi boşa almayın. Bu şekilde daha fazla yakıt tüketirsiniz.
9-Lastik seçimine ve lastik basıncına dikkat edin. Düşük hava basınçlı veya geniş tabanlı lastikler sürtünmeyi artıracağından yakıt tüketiminizi yüzde 10 fazlalaşır…

shutterstock_146300660
10-Benzin deponuzdaki buharlaşmayı ve basıncı en aza indirmek için sürekli dolu bulundurun. Benzin alırken tabancanın otomatik atmasının ardından yakıt eklettirmeyin.
11-Aracınızın bakımını aksatmayın. Buji temizliği veya değişimi, yağ değişimi ve temiz hava filtresi yakıt tüketiminizi azaltır.
12- Toplu taşıma araçlarını kullanma şansınız varsa yakıt tüketiminizi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çok kısa mesafelerde yürümeye ne dersiniz? Hem paranızı hem de sağlığınızı korursunuz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın