Bedeninizin En Mahrem Bölgesine Dair…

0

Elbette vajinadan bahsediyoruz. Yıllardır tabu olan ve nedense hala olmaya devam eden bu kuytu bölgenizle ilgili bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Vajinanın gelişimi çocukluktan yetişkinliğe geçiş döneminde 10-12 yaşlarında başlayıp 20-22 yaşlarında tamamlanır.11-14 yaş erken ergenlik, 14-18 yaş orta ergenlik ve 18-22 yaş geç ergenlik dönemidir.

Dışta kızlık zarı, içte rahim ağzı ile sınırlı olan bu bölge 8-9 cm uzunluğundadır. Doğum ve cinsel ilişki ile 13-14 cm’ye kadar uzayan ve 10cm’e kadar genişleyen esnek bir yapısı var.

Dış ortamdan ayıran “vestibül” adlı iç ve dış dudakların oluşturduğu bir bölge ile korunuyor. En dışında nemlenmesini sağlayan salgı bezleri bulunuyor ve pH değeri 3,8. Bu nedenle günlük temizliğinde pH değeri floraya yakın olan, non-alerjen,parfümsüz olanları seçmelisiniz. Pamuklu ve sıkmayan, havalandırmaya uygun iç çamaşırları giymeniz önemli ve her gün değiştirmek gerekiyor.

vajina1

Adet dönemlerinde günlük temizlik, pedlerin sık değiştirilmesi ve pH’a uygun bakım ürünleri kullanmak yeterli olur. Tampon kullanımında hijyene ve sık değiştirilmesine dikkat etmek gerekir.

Jilet, ağda ve lazer epilsyon ile bu bölgedeki tüyler alınıyor. Önemli olan tahriş etmeyen, alerjik olmayan ve kimyasal açıdan zararsız olan ağda ve jileti seçmek. Temizlikten sonra parfüm ve koku içermeyen nemlendirici kullanmak tahriş ve alerjiyi azaltır. Lazer epilasyon da tercih ediliyor, yine de bazı bölgelerdeki kıl ve foliküllerin orayı koruduğunu unutmayın.

Vajina girişindeki bezlerden şeffaf ve kokusuz, yumurtlama döneminde artan yapışkan bir sıvı salgılanıyor. Vajen florası adı verilen bu ortam asidik ve bozulması enfeksiyona neden oluyor. Renkli ve kokulu bir sıvı oluşuyorsa risk artıyor.

Akıntı ergenlik ile artıyor. Adetin ilk dönemlerinde östrojen etkisinde salgı kokusuz ve şeffaf, adet ortasında yapışkan ve şeffaf oluyor. İkinci yarıda ise adet öncesinde yoğun, koyu ve şeffaf görünüyor.

Vajinal doğumlardan sonra bir miktar genişliyor, bunun nedeni esnekliğini sağlayan epitelyum altındaki çapraz kasların esnemesi ve aralarındaki korelasyonun bozulmasıdır. Kegel ve bazı özel egzersizler ile normale dönebilir.

kegel

En sık rastlanan vajinal hastalıklar;

Antibiyotik kullanımı sonrası veya diyabette vajina florasının bozulduğu veya vücut direncinin düştüğü dönemlerde görülen mantar enfeksiyonu,

Cinsel temasla bulaşan bel soğukluğu, trikomonas,klamidya ve sifilis gibi hastalıklar,

Vajinismus, tanı konulduğunda tedavi edilebiliyor, psikomatik kökenli ise tedavi uzuyor.

Cinsel yolla bulaşan, kötü kokuya neden olan HPV yani genital siğiller,

Doğum yırtıkları veya şiddet sonrası oluşan yaralanmalar.

Vajinal estetik kadınlar tarafından çok tercih edilen bir operasyon; cinsel ilişki doyumunu etkileyen vajinal genişliğin düzeltilmesi, vajina içine doğru olan fıtıklaşmanın giderilmesi, vajina daraltması yapılıyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın