Bayram Sofraları ve Yemekleri Beraberken Güzeldir…

0

Aileden aileye değişen bir kavram bayram yemekleri. Bizim, bayramın ilk sabahı en sevdiğimiz şey, büyüklerimizle kahvaltı etmek.. kimi arkadaşım içinse akşam yemeği yemek.Hangisi olursa olsun özeldir bayram sofraları. Tüm ailenin el birliğiyle hazırladığı, annelerimizin hiç üşenmeden yaptığı yemekleri hep beraber yemenin tadı ise çok başka…Neşe içinde yenilen,kahkahaların yükseldiği, etrafta çocukların koşuşturduğu gürültülü bir masadan söz ediyorum.
Bayram sofralarının vazgeçilmezlerine bir bakalım diyorum;
Çorba; yemek kültürümüzde önemli olduğundan, hepimizin çocukluğundan alıştığı çorba baş köşededir.Altlık olarak yarım kase bile içmek mideyi sonraki yiyeceklere hazırlıyor.Bu sene de bayramın sıcak aylara gelmesi nedeniyle, soğuk çorbaları tercih ediyoruz.

çorba15

Salata; masalarımızın vazgeçilmezi, belki de masadan boş giden tek tabak salata tabağıdır.Ağır olmayan yeşillikler ile dolu bir mevsim salatasına kimse hayır diyemez bizde.

Unknown

Zeytinyağlılar; sebzelerin çeşitliliği hangi zeytinyağlıyı pişirmemiz gerektiği konusunda sıkıntı yaratmıyor. Lezzetli bir imambayıldı ya da yaprak sarma, bamya ve çerkez tavuğu olmazsa olmaz..

dolma

Börekler; masanın favorilerindendir su böreği ya da kıymalı tepsi böreği..masada börek yoksa doymuş saymıyoruz kendimizi.Son zamanlarda baklava yufkası ile yapılan peynirli börekler de masamızda yerini aldı.

börek4

Pilav; tereyağlı bir pilav masamızın özelidir.Domatesli anne pilavına da asla hayır demem.Tabağımda kalan son taneleri de itinayla temizlerim hatta.

pilav1

Ana yemek; genellikle iki çeşit hazırlanır; tavuk ya da kırmızı et olarak.Mantarlı et sote,fırında köfte patates,poşette sebzeli tavuk, hünkar beğendi en sevilen ana yemeklerdir.

köfte2

Tatlı; sütlü tatlı mı, şerbetli tatlı mı..hepsi de silip süpürülür bizim masamızda. Hele annanemin baklavası yok muydu, tüm kuzenler başına üşüşüp misafirlere bırakmayacak şekilde yerdik.Kadayıf ve revaniyi de saymayı unutmayalım.

baklava

Ama herşeyden önemlisi beraber yemekti…Uzun yıllar sevdiklerimizle dolu masalarda bayram geçirmek dileğiyle…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın