Batıda #aşkkazandı, Ortadoğu da ise Acı…

0

Şu dakikalarda birbirine zıt iki kavram dünya gündeminde zirveye oynuyor. Aşk ve ölüm…

Gün içinde üç ayrı noktadan gelen terörist saldırı haberleri bir çoğumuza “eyvah!” dedirtti.

batida ask3

Fransa’da bir fabrikaya, Kuveyt’te bir camiye ve son olarak Tunus’ta ağırlıklı olarak turistlerin bulunduğu plajlara yönelik saldırılarda bilanço her geçen saat artıyor.

batida ask5

Sadece Tunus’taki saldırıda ölenlerin sayısı (şimdilik) 27 kişi… Kuveyt’teki camii saldırısı ile ilgili rakamlarda ise çelişkili bilgiler geliyor…En az 25 ölü ve 200 yaralı…

Ve gelelim günün #aşk kazandı kısmına…

batida ask2

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi ABD Anayasası’nın eşcinsellere evlenme hakkı tanıdığına hükmetti. Yüksek Mahkeme, ABD Anayasası’nın eşcinsel evliliklerin önünü kesen bir yapıda olmadığına hükmetti ve eyalet farkı gözetmeksizin eşcinsel evliliklerin gerçekleşebileceğini belirtti.

batida ask6

Kararın ardından Twitter üzerinden bir açıklama yapan Amerikan Başkanı Obama “Bugün eşitlik adına büyük bir adım atıldı. Eşcinsel çiftler de herkes gibi evlenme hakkına kavuştu”  ifadelerine yer verdi. Obama mesajına ‘LoveWins’ (Aşk kazandı) hashtag’ini ekledi…

Amerika Birleşik Devletleri’nde eşcinsel evlilik ilk kez 2004 yılında Massachusetts eyaletinde yasallaşmıştı. Yüksek Mahkeme’nin bugünkü kararı öncesinde 37 eyalet eşcinsellere evlilik hakkını tanıyordu.13 eyalette ise yasal değildi.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın