Başkan’ın Eşi Rest Çekti “Yeniden Aday Olursan Desteklemem!”

0

Siyaset, bir aileyi derinden sarsıyor. Aileden kastımız, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ve eşi. Her şey, Buhari’nin eşi Ayşe Buhari’nin İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye verdiği mülakatla başladı.

Ayşe Buhari, eşinin 2019’da yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olup olmayacağı konusunda bilgisi olmadığını söyledi ve ardından  Devlet Başkanını eleştiri bombardımanına tuttu.

Buhari’nin hükümet üzerinde bir etkisi olmadığını, parti politikalarının terk edildiğini savunan Ayşe Buhari “eğer kabinede değişiklik yapmaz ve gelecek seçimlerde aday olursa ne kampanyalara katılırım, ne de daha önce yaptığım gibi kadınlardan onun için oy isterim . Bir daha asla yapmam” dedi.

 

buhari-es%cc%a7imin-yeri-mutfak-dedi

Ve tepki gecikmedi… Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari eşinin bu çıkışı ile ilgili görüşlerini, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede açıkladı. Kendisinin siyasi deneyim açısından eşinden ve muhalefetten daha üstün olduğunu ileri süren Nijerya Devlet Başkanı, karısının evine, mutfağına ait olduğunu söyledi.

 

ays%cc%a7e-buhari-ilginc%cc%a7-bir-kis%cc%a7ilk

 

Ayşe Buhari ilginç bir kişilik. Nijerya’nın ilk savunma bakanının torunu olan Ayşe Buhari, 1995’de ülkenin ilk güzellik merkezini açmış. Sonrasında da işi ilerletip, güzellik terapistlerine yönelik bir kılavuz yayınlamış. Geçen yıl bir toplantıya pahalı bir saat takarak katılması ise kamuoyunda tepki yaratmış.

yas%cc%a7e-buhari-sec%cc%a7im-meydanlarinda

Öte yandan Ayşe Buhari ülkesinde insan hakları konusunda hayli aktif. Geçen yıl Boko Haram adlı radikal grubun kaçırdığı 250 genç kızın aileleri için düzenlenen kampanyalarda öncülük yapmış bir isim.

73 yaşındaki Muhammed Buhari’nin devlet başkanlığını yaptığı Nijerya, son yıllarda petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan ekonomik durgunluk ve Boko Haram gibi grupların yarattığı terörle baş etmeye çalışıyor.

Bakalım, Nijerya Devlet Başkanı ve eşi arasında karşılıklı açıklamalarla süren bu  tartışma, hem ülke siyasetinde hem de evde nasıl sonuçlar doğuracak.

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın