Başarısızlık Sendromu… 2014 Listeni S.M.A.R.T’ sız Hazırlama!

0

Hedefler koyuyoruz, listeler yapıyoruz. Çantamız yapılması gereken maddeleri içeren küçük defterlerden geçilmiyor. Diyet listeleri, haftada üç gün spor-pilates saatleri, çocukların angarya işleri, ofiste yapılması gerekenler… Derken çentik attığınız, yapmayı başardığınız maddeler %20’yi geçmiyor. %80’i çöpe gidiyor. Başardığınız %20’ye baktığınızda da kendinizle ilgili olanları değil, aileniz ya da işinizle ilgili olanlara öncelik verdiğinizi görüyorsunuz.

shutterstock_140800981

Başarılamayan maddelerin en başında da çoğunlukla kadınlar için zayıflama, erkekler için spor geliyor. İnsanın kendini motive etmesinin en zor olduğu çağda yaşıyoruz. “Fit olmanın” en önemli kriter olduğu bu yıllarda, buzdolabımızın üzerinde seyahatlerden alınan magnetlerin en iyi arkadaşları Dukan’ın, Karatay’ın listeleri değil mi? Önce protein diyetlerinden kabız oluyor, sonra avuç avuç kuru kayısılardan medet umuyoruz.
Bütün bunları başaramamanın en tehlikeli sonucu ne oluyor biliyor musunuz? Başaramamaya alışıyoruz!! Koyduğumuz hedefi gerçekleştirememek ilkinde demotivasyonu, ikincisinde başarısızlığa olan alışkanlığı getiriyor. Başarısızlık bir süre sonra rutin hayatımız haline geliyor ve kabulleniyoruz.

shutterstock_142590967

Neden? Çünkü hedefi doğru koymuyoruz. Kendimizin yapabileceklerini kriter almıyoruz. Araştırmaların ortalamaları ne diyorsa, genelde beklenen neyse hedeflerimizi bunlar üzerinden koyuyoruz. Örneğin her Pazar akşamı o haftayı programlarken Pazartesi, Çarşamba, Cuma spor yazıyorum. “1 hafta sonraki Pazar akşamına tartıl ve 1 kiloyu kaybet” diyorum. Haftalık yaşantım, sorumluluklarım gerçekten “üç gün o spor salonuna gitmeye uygun mu?” hiç düşünmüyorum. “Vücut yapım, yaşım 7 günde 1 kilo kaybetmeye uygun mu?” düşünmüyorum. İşimle ilgili maddeleri sıralarken performansımın üzerinde işleri yazmak kolay fakat o hafta içinde toplantıda harcayacağım saatlere göz atmadan masa başında ne kadar efektif çalışmaya zamanım olacak bunu dikkate almıyorum. Yani aslında daha Pazar akşamı o listeyi hazırlarken kendimi başarısızlığa itiyorum. O halde önce kendi yapabileceklerimizin üzerinden hareket etmek gerekiyor ki bunu da S.M.A.R.T’la çözmek mümkün.

 

Amerika’lıların hedef koymaya ilişkin S.M.A.R.T dedikleri yöntem hedefinizi koyarken 5 kriteri göz ardı etmemenize prensibine dayanıyor. 5 kriterin baş harfleri yöntemin adını oluşturuyor:
1. Spesifik (S); Koyduğunuz hedefin belirli ve net olması gerekiyor. Kilo vereceğim, elimdeki işleri bitireceğim yerine şu şu işleri, şu tarih aralığında bitireceğim ya da bu ay geçmiş deneyimlerime göre vücut yapım ayda en fazla 3 kilo veriyorsa, 2,5 kilo kaybedeceğim gibi.
2. Ölçülebilir (M: Measurable); hedefin rakamla ölçülebilir hale getirilmesi gerekiyor. Bu hafta iyi satış yapacağım yerine bu hafta geçen hafta yaptığım satış rakamını %5 arttıracağım gibi.
3. Ulaşılabilir (A:Achievable); bu basamak hepimizin en çok yanlış yaptığı basamak. 2. Basamakta rakamla koyduğunuz hedefin ulaşılabilir ama sizi de zorlayan ölçüde olması gerekir. Yani zaten işinizde haftalık 100 adet satış yapıyorsanız hedefi tekrar 100 koymanız size katkı sağlamaz öte yandan hedefi 150 koymanız da gerçekçi olmayacağı gibi motivasyonunuzu bozacaktır. Ya da zayıflama hedefinizi koyarken vücut yapınız geçmiş diyetlerinizde ayda ortalama en fazla 3 kilo kaybediyorsa, 5 kilo vereceğim demek sadece başarısızlığı getirir.
4. Gerçekçi (R: realistic); konulan hedefin gerçekçi olması gerekiyor. Yani başkalarına göre değil kendi becerilerinize, yapabileceklerinize göre hedefinizi belirlemelisiniz. Aynı sektörde çalışan X şirketindeki arkadaşınızın satış hedefi sizin hedefiniz olamaz.
5. Zaman dilimi (T: Timely) gerekiyor. Mutlaka her konulan hedefin bir başlangıç bir bitiş süresi olması, hedefe yönelik odaklanmanızı sağlayan çok önemli bir etken. Zaman baskısı bugün demotive eder gibi görünse de pek çok araştırma, bazı kişiler için önemli motivasyon araçlarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Artık S.M.A.R.T’ı bildiğimize göre Aralık ayını çok daha verimli geçirebiliriz. 2014 listemizi yapmadan önce, her bir kriteri dikkate alarak hedeflerimizi koyalım.. Çentikleriniz bol olsun

Funda Özer Aralık İstanbul 2013

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın