Baş Ağrısı Hayatınızı Zorlaştırmasın

0

Baş ağrısı birçoğumuzun kabusu. Ağrının şiddeti bazen günü dayanılmaz yapıyor. İnsanların %78’inde gerilim tipi baş ağrıları var, üstelik kadınlarda erkeklerin 3 katı. Çünkü hormonal değişiklikler kafatasının içindeki sinir uçlarını etkiliyor. Hava sıcaklığı da damarların genişlemesine ve hassas olan sinir uçlarına baskıya neden oluyor.
Ağrıyı tetikleyen bir çok sebep var, bunları bilerek baş etmeyi öğrenebiliriz;
• Kafein; fazlası baş ağrısını şiddetlendirirken, azı ağrı kesici ilaçlarla beraber ağrıyı giderebilir. Günde 2 fincandan fazla içmezseniz sorun olmaz.

kafein
• Saçlarınızı sıkı toplamak; kafa derisini gerdiğinden, kas ve sinirlerde gerginlik yaratıyor. O nedenle başınız ağrımaya başladığında, saçınızı açın.Toplamak zorundaysanız gevşek bir topuz yapın.
• Teknolojik aletler; sürekli dizüstü bilgisayar kullanmak, ipad ya da televizyon seyretmek beyin damarları için sakıncalı. Cihazların çoğu kafatasındaki sinirlerin, iltihabı tetikleyen sinir ileticileri salgılamasına neden olur. Ekran karşısında oturuşunuza dikkat etmek ve ekran koruyucu kullanmak faydalı olur.
ipad
• Öğün atlamak; ana öğünlerden birini atlamak kan şekerini düşürdüğünden, bedende zincirleme etki yapıyor. Aç kalındığında hormonlar dengesizleşirken, beyin korteksine hassas sinirleri rahatsız eden dalgaları yayması için sinyal gönderir. Önemli olan çok uzun süre aç kalmamak ve şekerli atıştırmalıklardan uzak durmak. Susuz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Çantanızda badem ya da müsli bar bulundurursanız iyi olur.
• Parfüm ve çiçek kokuları; sert ve ağır kokular migrene yatkınlığı olan kişileri etkiliyor. Deodarant, şaç spreyi,parfümlü sabunlardan bir süre uzak kalın.Tekrar başlarken de aralıklı kullanın ki hangi kokunun sizi rahatsız ettiğini bulun.
Baş ağrısını geçirmenin en hızlı çözümü ilaç almak ama tek yolu değil. Neler yapabilirsiniz;
1. Başınıza buz torbası koyun, damarların büzülmesini sağlar ve ağrıyı hafifletir.

ağrı6

2. Parlak ışıktan ve gürültüden uzak durun.
3. Şakaklar, alın ve boyun bölgesine masaj uygulanabilir.Özellikle mentol, nane yağı ve okaliptüsle ovun.
ağrı3
4. Kaşların arasına parmaklarınızla basınç uygulayabilirsiniz.
5. Ağrı sırasında ılık bir banyo yapmak iyi gelir.
6. Annelerimizin kullandığı vazgeçilmez yöntem; eşarp veya tülbentle başınızı şakak ve alnınızın üzerinden geçecek şekilde sarabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın