Balkonunuzda Çiçek Yetiştirmek İsterseniz…

0

Bahar geldi, rengarenk çiçekler güzel kokularıyla beraber canlandı. Kendinize ait çiçeklerin olması için illa bahçeli evde oturmak gerekmiyor. Balkonlarınızda da rengarenk çiçekler yetiştirebilirsiniz.

Önce balkonunuzun ortasında durun, güneş alan, esen yerleri kontrol edin. Kimi bitki güneşi kimisi gölgeyi sever. Hem de nasıl yerleştireceğinizi tasarlamış olursunuz.

balkonbitkileri1

Tam mevsimi şu an, hangi çiçekleri ekebilirsiniz;

Begonya; yarı gölge, ışık alan ama güneşi tepeden görmeyen yeri sever. Saksıda yetiştirebilirsiniz. Nem tutumu yüksek ve drenajı yüksek toprakta yetiştirilir.

begonya1

Gün güzeli; yarı gölge alanlar ister. Hem saksı hem de bahçede yetiştirilir. Drenajı yüksek, humuslu ve besinden zengin toprak ister.

güngüzeli

Zıpçıktı; Bol güneşli, ışık alan ve yarı gölge alanda yetişir. Drenajı yüksek ve besinden zengin toprak sever.

zıpçıktıçiçeği

Süsen; güneşli ve yarı gölge alan ister. Drenajı yüksek, humuslu ve besinden zengin toprak ister.

süsençiçeği

Menekşe; havadar ve yarı gölgeli alanları sever. Hava akımı olmalıdır.Saksıya ve iç mekanlara uygun bir bitkidir. Drenajı yüksek, humuslu ve besinden zengin toprak ister.

menekşeçiçeği

Pembe müge çiçeği; yarı gölgeli ve ışık alan alanlar tam ona göredir. Saksı ve gölge alan yetiştiriciliğine uygundur. Drenajı yüksek, humuslu ve besinden zengin toprak ister.

pembemügeçiçeği

Yıldız çiçeği; ışık alan güneşli ve yarı gölge alanlarda yetişir. 17 cm çapında ve daha büyük saksılarda ya da bahçede yetişir. Humuslu ve besinden zengin toprak ister.

yıldızçiçeği

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın