Balığı Mevsiminde Yemeliyiz ki Tadı Çıksın

0

Protein açısından son derece zengin olan balıkta, şeker ve karbonhidrat yok denilebilecek kadar azdır. En faydalı besin türü olan balıktan, insan vücudu %93 protein faydası sağlar. Mineral ve madensel tuzlar açısından da zengin olan balık, aynı zamanda bol miktarda fosfor, kalsiyum, iyot ve flor içerir. A, B1,B2 ve D vitaminleri bakımından çok zengindir.
Ülkemiz, üç yanının deniz ile çevrili olması sayesinde balık çeşidi açısından çok zengin.
Balıklar; beyaz etli, siyah etli, yerli ve göçmen olarak çeşitlere ayrılır ve beyaz etli balıkların sindirimi, siyah etlilere göre daha kolaydır. Beyaz etli balık grubuna barbunya, tekir, levrek, kefal, lüfer, kalkan, mercan, çipura, dil, pisi ve kırlangıç girerken; siyah etli balık grubuna palamut, torik, uskumru, kılıç, hamsi, sardalya girer.

balık3

Balık çeşitleri ve hangi balık hangi mevsimde nerede bulunur;
1.Çipura; Ege’nin meşhur yerli balığıdır, son zamanlarda çiftliklerde de üretilmeye başlanılmıştır. Her mevsimde tüketebileceğiniz bu balığın fırını, çorbası, ızgarası ve buğulaması çok lezzetli olur.
2.Tekir; Barbunya ile çok benzeyen ve hatta çoğu zaman karıştırılan bu balık, bütün denizlerimizde mevcuttur. Bu balığın en lezzetli ve taze tüketilme zamanı Temmuz- Ekim ayları arasıdır. Tavası çok güzel olur.
3.Barbunya; genellikle Ege ve Akdeniz’de bulunur. Bu balığın en lezzetli ve taze tüketilme zamanı Temmuz- Ekim ayları arasıdır. Tavası, ızgarası ve kağıt kebabı çok güzel olur. Tekirden farklılığı; kafasının daha uzun olması, tekirin çene altında iki sakalının bulunmasıdır.

SAMSUNG DIGIMAX 420

4.Hamsi; Karadeniz balığı olan hamsi, Kuzeybatı Karadeniz’de ürer ve kışlamak üzere, Kasımdan Şubat’a kadar Trakya kıyılarına ve Marmara’ya göç eder. Nisan ayında, yumurtlamak üzere Karadeniz’e çıkar. Özellikle Karadeniz balığı olan hamsi, yörenin temel protein kaynağıdır. Hemen her türlü yemeği, turşusu yapılır. Izgara, tava, fırın, buğulama pilaki, yahni gibi çok çeşitli yemeğini yapabilirsiniz. Yaz aylarında yağsız olduğu için tava veya buğulaması tercih edilir.

balık4

5.Uskumru; Göçmen bir balık türü olan uskumru, Mart ile Haziran ayında Karadeniz’e döner. En lezzetli olduğu dönem Eylül ayından, yumurtlamaya başladığı Ocak ayı sonuna kadardır. Bu süre içerisinde ızgarası, kağıt kebabı, köftesi ve tuzlaması çok güzel olur. Şubat ayından itibaren yağını kaybettiği için tavası yapılabilir.
6.Lüfer; Pullu bir göçmen balık olup, soğuk denizlerde yaşayanları daha yağlı ve lezzetlidir. Ülkemizde Karadeniz’de, İstanbul Boğazı ve Marmara’da yakalananların tadı muhteşemdir. Eylül ortasından Ocak sonuna kadar olan zamanı, en yağlı ve lezzetli zamanıdır. Bu devre içerisinde ızgarası tavsiye edilir. Kasım sonundan itibaren azalmaya başlar. İlkbaharda yağsız oldukları için tava ve buğulaması tercih edilmelidir.Kış aylarında hamsi tuzlanıp, saklanır.

balık7
7.Palamut; Uskumru ve torik ailesinden olan palamut, siyah etli bir göçmen balıktır. Bütün denizlerimizde bulunmakla birlikte, Karadeniz ve Marmara bulunanlar en lezzetli olanlardır. Palamut avı Ağustos ayında başlar. En lezzetli zamanı, Eylül başından Şubat ortalarına kadar olan zamandır. Bu mevsimde yağlı olduğundan tavasından kaçınmalı ve ızgara ile fırın tercih edilmelidir. Ayrıca yahnisi de çok güzel olur.
8.Levrek; Ülkemizde iki çeşit levrek vardır. Bayağı levrek ve benekli levrek olmak üzere ayrılan balıklardan, benekli levreğin sırtında çok sayıda benek olup ağırlıklı olarak Güney Ege ve Akdeniz’de görülür. Bayağı levrek ise tüm denizlerimizde mevcuttur. Yıl boyunca yenen levreğin eti çok lezzetlidir. En güzel zamanı kış ayları ve ilkbaharın başlarıdır. Her türlü tüketebileceğiniz levrek özellikle şaraplı ve mayonezli balık yemeklerine çok güzel gider.

balık8
9.İstavrit; Marmara ve Boğaz’da balık tutmaya başlayanların ilk tanıştıkları balık türüdür. Sonbaharda Marmara’ya iner, Mayıs dan itibaren Karadeniz’e dönmeye başlarlar. Her mevsimde yakalanan istavritin en lezzetli olduğu zaman, Kasım ile Şubat ayları arasıdır. Tavası ve fırını çok lezzetli olur.
10.Kalkan; Karadeniz’in ünlü balığı kalkan, kışın kuzeyden güneye göç eder. Her mevsim yenebilen kalkanın en lezzetli zamanı, Ocak sonundan Mart ortalarına kadardır. Tavası çok lezzetli olur. İlkbahar sonlarından Ağustos aylarına kadar yakalanan kalkan yavrularının tavası da müthiş olur.

balık5
11.Dil Balığı; Yerli balığımızdır, Ege ve Akdeniz’de bol bulunur. Her mevsim yenilebildiği gibi, en lezzetli zamanı Kasım ile Şubat ayları arasındadır. Tavası çok güzel olmakla birlikte, şiş veya salçalı fileto da yapılabilir.
12.Mezgit; En çok Karadeniz de bulunan mezgit, yaz hariç devamlı yumurtalı durumdadır. Mezgit’ in yumurtalı tavası ve domatesli sotesi çok lezzetli olur.
13.Kefal; Bütün denizlerimizde yaşan kefal, yaz ayları dışında lezzetli olan pullu bir balık türüdür. Buğulaması ve pilakisi çok lezzetli olur. Kefali alırken, çok dikkat etmek hatta tanıdık bir balıkçıdan almak gerekir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın