Bahar Temizliğiniz Bitti mi?

0

Baharın yarısı bitti. Evlerde ufak ufak hareketlenme yaşanıyor. Kışlıkların en kalınları çoktan hurçlardaki yerini aldı. Yazlık giysilerin bulunduğu dolaplarda kazı çalışmaları da hızlandı. Daha önemlisi bahar temizliği başladı.
Küçülen giysiler, artık ilgi görmeyen oyuncaklar, bir sezon daha kullanılması mümkün olmayan ayakkabılar, kabanlar ev kıta sahanlığı dışına çıkarılıyor. Mutfak, banyo dolapları elden geçiyor. Fazlalıklar atılıyor, tamirat işleri için usta bakılıyor. Badana için ev bütçesinde kaynak yaratma çabaları sürüyor. Ama “iyice silinirse bu sene de idare eder.” görüşü ağırlık kazanmış gibi.
Az para çok güç gerektiren ev temizliği ise hummalı bir şekilde devam ediyor. Temizlik yapmak, birçoğumuz için en sevilmeyen uğraşlar içinde yer alsa da, bahar temizliği hem fiziksel hem de ruhsal arınma terapisi haline dönüştü. Perdeler yıkanacak, yataklar havalandırılacak, dolaplar yeniden düzenlenecek, mutfaktaki gıda malzemeleri tazelenecek, kitaplar, filmler elden geçirilecek…
Peki, temizlik yaparken her noktaya hâkim miyiz? Unuttuğumuz bir şeyler olmasın? Mesela;
1-Kapı önündeki paspası en son ne zaman temizlediniz?
2-Telefonları, kulaklıkları nasıl temizliyorsunuz?
3-Vantilatör klima filtreleri, davlumbaz ve diğer havalandırma cihazlarını unutmadınız değil mi? Bu uyarımız özellikle alerjik hastalıkları olanlar için…
4-Makyaj yaparken en önemli yardımcınız olan fırçaları nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz?
5-Fırça demişken, elbise fırçalarınız, banyoda kullandığınız lif, sünger ve fırçaları unutmayın…
6-Mutfağa dönelim mi? Baharat dolabını en son ne zaman gözden geçirdiniz? Bazıları ne zamandan beri, o kavanozlarda duruyor farkında mısınız?
7-Buzdolabını boşalttınız, gereksiz şeyleri attınız, içini dışını sildiniz. Ya, buzdolabının arkasındaki motor kısmı ile fişi?
8-Erkeklerin çekmeceleri ne âlemde? Çoraplar, artık miadını dolduran tişörtler ve ellerine ne geçtiyse doldurdukları dolaplar…
9-Tamam hanımlar, sıra, sizin “arzu nesnelerinde”. Marka olsun diye, kuruş kuruş biriktirdiğiniz paralarla aldığınız çantalardan bahsediyoruz. Onları hiç yere koymadınız mı? Peki, çantalarınızı bu bahar temizliğine dâhil edecek misiniz?
Bizim aklımıza bunlar geldi. Farklı önerileri paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

Fotoğraf:Nejat Sunal

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın