Bahar Geldi, Alerjiler de…..

0

Alerjik olmak çok zor, baharın geldiğine sevinirken hapşırma, burun ve gözlerde kaşınma, nefes darlığı, hırıltılı soluma ve öksürükten çekiyorsunuz.

Genetik olan bu durum erken yaşlarda daha çok gıda ve deri kaynaklı atopik dermatit olarak görülüyor. İlkokul yaşlarında alerjik rinit, sinüzit, astım ve bronşit şeklinde öne çıkıyor. Aslında insanlarda normal olarak reaksiyona neden olmayan tozlar, polenler,gıdalar, hayvanlar ve ilaçlardan kaynaklanan alerjiler oluyor.

alerjikrinit

Baharda görülen polen alerjileri yani saman nezlesi olanların dörtte biri , tüm yıl alerjik nezlesi olanların yaklaşık yarısı astıma eğilimli. Astımlıların neredeyse hepsi de sürekli nezle ve sinüzit oluyor.

Alerjik rinit yani saman nezlesi gribal enfeksiyona benzer özellik gösteriyor. Burun tıkanıklığı ve akıntısı, gözlerde sulanma,kaşıntı ve kızarma, öksürük,hapşırık, boğazda yanma ve kaşınma, yorgunluk, göz altlarında şişme ve mavimsi renk oluyor.

Bahar başlarken ağaç polenleri, yaza girerken de çim polenleri mevsimine göre ortaya çıkıyor.

polenalerjisi

Alerjik rinit uykusuzluk, sinüzit, kulakta enfeksiyon, astım belirtilerinde artış ve yaşam kalitesinin azalmasına yol açıyor.

Tanının konulması için deri testi ve kan testleri uygulanıyor.

Tedavisi ise antihistaminikler, ödem gideren tablet ve spreyler, kortizon içeren burun spreyleri, kortizon hapları, immünoterapi ve sinüslerin tuzlu su ile yıkanması yolları ile yapılıyor.

En iyisi alerjenlerden uzak durmak, polenlerin arttığı dönemde kapı ve pencereleri kapatmak, polenlerin yoğun olduğu sabah saatlerinde dışarıdaki aktivitelere katılmamak olur.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın