Bahar Ayları Geldi, Alerji de…

0

Sıcak havaların coşkusuyla dışarı çıkmaya başladınız bile. Özellikle polenlerin etkisiyle kırmızı burunla, elinde mendiliyle sürekli hapşıran insanlar da artmaya başlıyor. Mevsimsel alerjileri tetikleyen, bağışıklık sisteminin aşırı aktif olmasıdır. Polen otu, bağışıklık sistemi tarafından tehlikeli olarak algılanır ve immunoglobülin isimli bir antikor üretir. Böylece, boğazınız ve gözleriniz kaşınır, burnunuz akar, hoş geldin alerji.
Alerjiyi arttıran maddeler, hayatımızın her döneminde var. Böcek ilaçları, oda spreyleri, kokulu mumlar, sigara, pipo,puro, bazı deterjanlar, naftalin , sabunlar gibi.
Nelere alerjiniz olduğunu birtakım testlerle saptanabilir. Böylece önlem almanız da kolaylaşır. Kullandığınız yatak çarşaflarında mikrofiber olanları tercih edin, pamukluların üzerindeki akarlardan kurtulun. Odanızda nem giderici, kuru hava veren cihazlar kullanın. Havadaki toz ve mantardan kurtulmak için yüksek verimli partikül hava filtresi olan elektrikli süpürgeleri satın alın. Hava filtreleri de havanın temizlenmesine yardımcı olur. Evcil hayvan besliyorsanız, düzenli olarak yıkayın.
Bir temizlik şirketi ile anlaşarak, evinizi baştan aşağıya temizleterek de tozdan kurtulabilirsiniz.
Alerji ilaçlarınızı da kullanmayı ihmal etmeyin ki burun ve göz kaşıntınızdan, akıntıdan kurtulun.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın