Bağışıklık Sisteminizi Korumaya ve Kuvvetlendirmeye Çalışın

0

Vücut öyle bir mekanizma ki, zararlı bakteriler, virüsler ve maddelerle savaşmak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması gerekiyor. Düzgün çalışabilmesi için de sağlıklı, dengeli beslenmek ve vücudu kuvvetlendirmek şart. Sürekli hastalanmaktan veya sağlık sorunları yaşamaktan şikayetçiyseniz, ihtiyacınız olan vitamin ve besinleri yeterli almıyorsunuz demektir.

Ağzınızda yaraların çıkması, zihin bulanıklığı, depresyon,sinirlilik gibi belirtiler B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor.Tavuk, balık,ciğer,kuru yemişler,tam tahıllar ve baklagilleri beslenmenize katmalısınız.

sağlık8

Enerjiniz düşük, depresifseniz ve denge problemi yaşıyorsanız B12 vitamininiz eksik olabilir.Balık,midye,ciğer,peynir ve yoğurdu daha fazla yiyebilirsiniz. Ayrıca vejateryenseniz, multivitamin takviyesi de alabilirsiniz.
sağlık10

Cildiniz,dişleriniz ve kemiklerinizin sağlığı için A vitamini kullanmalısınız. Bu vitamin aynı zamanda, bakteriler vücudunuza girdiğinde bağışıklık sisteminin durdurmasına ve öldürmesine yardımcı oluyor. Cildinizdeki sertlik ve kuruluklar, saç kırıkları, tırnaklarda kırılma ve soyulma problemleri varsa A vitamininiz eksik demektir. Ispanak, brokoli,havuç,kabak,tatlı patates,koyu yeşil ve sarı sebzeler ve meyveler iyi bir A vitamini kaynağıdır.
sağlık7

Kas ve kemik sağlığınız için önemli bir kaynak da D vitamini. Göğüs kafesi kemiğinizin üzerine bastırdığınızda acı veya hassasiyet hissediyorsanız, D vitamini eksikliğiniz olabilir. En yararlı kaynağı ise bildiğiniz gibi güneş, ihtiyacınız olan bu vitaminin %90’ının karşıladığı biliniyor.
sağlık11

Kaynak : Dr. Mehmet Öz

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın