Aynı Ülkede Ama Çok Uzak Bir Yerde…

0

 

Önceki gece hiç uyuyamadım. Televizyonlar sağırlar tiyatrosunda başrolü üstlenmişken, sosyal medya üzerinden gelen haberler yatağımda yatarken kendimi suçlu hissetmem için yeterdi ve artardı. Öyle siyasi bir kimliğim yok ama  “cin şişeden çıktığında”  neler olabileceğini tahmin edecek kadar uzun süredir  misafirim bu dünyada.

Bilirim ki bir yerlerden uçurulan haberler önce gençleri fitiller. Hele bir de “ karşı hareket” varsa kan damarlarda durmak için ısrarlı olmaz. Gece boyunca can kayıpları ve iktidarın aldığı önlemlerin haberleri aktı telefonumdan. Sinirli, uykusuz kadınlar gibi gezdim evin odalarında. Sanki ben uyumazsam çatışmalar sona erecek sandım.

Hele “sokağa çıkma yasağı ilan edildi.” mesajını gördüğümde kendi çocukluk günlerime gittim. Burnuma korkunun, kaygının kokusu geldi. Meğer bazı şeylerin izi hiç silinmezmiş.

 

ayni ulkede

Ama ne gam? Sabah çocuklarımı azıcık haber bir ölçü de protein içeren kahvaltıyla okula gönderdim. Arkalarından meraklı gözlerle de bakmadım. Çünkü karmaşa bizden çok uzakta yaşanıyor.

Saatler ilerledikçe tablo giderek karanlıklaştı. Sınırımızdan sadece birkaç kilometre ötede Kobane’de yaşanan insanlık dramının kanlı gözyaşları bizi de ıslattı. Askerler, siyasiler, uluslararası kuruluşlar bitmek bilmeyen istişarelerini sürdürürken sokaklardaki tansiyon giderek arttı. Her kafadan farklı bir ses çıkıyor ama iki gün içinde en az 25 canı yitirdik. Gerginlik  aileden biriymiş gibi evlerimize girdi. Her birimiz kendi çapımızda durum değerlendirmesi yaptık. Sonuç;” sanki normal yaşamdan olağanüstü bir sürece doğru delirmişçesine koşuyoruz”.

Tam da bu satırları yazarken Bingöl Emniyetine yönelik saldırı haberini verdi televizyonlar. Ne yazık ki 2 polis şehit olmuş. Toplumun her kesimine öfke ve kin sirayet ediyor.  O kadar çok soru var ki yanıt bekleyen… Her kesimin sağduyulu davranması gerektiği çağrılarına Gaziantep’ten gelen üç can kaybının acısı karıştı.  Sonra bu sayı dörde çıktı. Bingöl’ün Genç  ilçesinde de  5 kişinin  çatışmada öldüğü haberleri geliyor…Acaba bu yazıyı bitirirsem kan durur mu?

 

 

 

Editör notu: fotoğraflar sosyal medyadan alınmıştır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın