Avukat, Mühendis ya da Doktor… Artık Kimse Bu Meslekleri İstemiyor

0

Her insana çocukken en az bir kez sorulmuştur.” Büyüyünce ne olacaksın?” Yanıtları duymak pek keyifli olur. İtfaiyeci, öğretmen, kamyon şoförü, çöpçü. Çünkü bu meslekler için hayal edilen dünya, renklidir. Hem de biz yetişkinlerin bilmediği renkler ve ışıklarla donatılmış bir dünya.
Sizin gibi, benim de dünyam çok renkli ve hareketliydi. Ama içinde bulunduğum zaman dilimi renklerin ve ışığın farkında değildi. Önemli olan bilinmez geleceğe karşı hazır durmaktı. Yani o zamanın terminolojisiyle “ altın bileziği takmanız” hayırlı olurdu. Altın bilezik bulunduğunuz çevreye göre değişebilirdi. Azıcık okumuş bir ailede yaşıyorsanız; avukat, mühendis ya da doktor olma hayalleri kurmanız beklenirdi. Esnafsanız, işi büyütmeyi eğer ameleyseniz iş yeri sahibi olmayı düşlerdiniz. Amaç yarını güvence altına almaktı. Çünkü biz yarınlarını planlamaya gücü olmayan veya tahmin edemeyen bir kuşağın çocuklarıydık. Bizler savaş görmemiş ama onun gölgesini yüreğinde taşıyan ebeveynlerin evlatlarıydık.
Ve sıra çocuklarımızda. Tıpkı bizim anne babalarımızın yaptığı gibi endişe dolu gözlerle onları izliyoruz. Çünkü bilmediğimiz ama bizim önayak olduğumuz bir kuşak geliyor peşimizden. Hani bir bebek doğar da aceleyle isim konur ya, biz de onlara “y” kuşağı adını verdik.
aile3
“y kuşağı” genel olarak; internet gençliği, l özgür, egosu yüksek, rahat, zeki, pozitif, sorumsuz, zekâ yarıştıran, kibar, rahatına ve menfaatine düşkün olarak bilinir. Ve onların dünyasında küreselleşme, bireysel faydacılık, sosyal sorumluluk, nüfus kalitesi, dijital yaşam tarzı, küresel iklim değişikliği ve teknolojik ilerleme gibi etkenler mesleklerinin neler olacağını şekillendirecek. Belki birçoğumuz bu meslek adlarıyla ilk kez tanışacağız hatta şüpheyle karşılayacağız. Ama beyler bayanlar, işte bugünün dünyasının gözde meslekleri;

ipad
Sosyal medya ve sosyal ağlar iletişim uzmanları
İnternet pazarlama,
Mobil uygulama yazılım mühendisliği
E-ticaret mühendisliği ve girişimciliği
Girişim ve proje danışmanlığı
Risk Yöneticiliği
Bilgi Teknoloji (IT) uzmanları ve denetçileri.
Veri madenciliği yazılımı uzmanı ve yazılım geliştirme mühendisleri,
Veri tabanı yöneticileri, SAP/ERP
Bilgi teknolojilerini kullanabilen İnsan Kaynakları uzmanları
İç kontrol sistem uzmanı (risklerin erken teşhisi için)
Anlaşmazlıkların yasaya ve dışarıya yansımasını (marka değerine zararı) engelleyecek ve kendi içinde çözebilecek adalet uzmanları
İş ve çevre güvenliği uzmanlığı
Denetim, vergi ve teşvik uzmanları
Çağrı merkezi ve Müşteri ilişkiler uzmanlığı
Sosyal ve Sektör araştırmacıları / uzmanları
Veri Analisti
İş zekâsı uzmanı
Proje yöneticisi
Bu sıraladığım meslekleri eğer hayattalar ise ebeveynlerinize danışın. Emin olun hiçbir fikirleri olmayacaktır, hatta “size delirmiş bu” diye bakacaklardır. Peki, siz bu mesleklerin ne olduğunun farkında mısınız? Bu dünyada baskın olan renkleri görebiliyor musunuz? Yanıtınız olumluysa ne olur yazın! Ben de öğrenmek istiyorum.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın