Avataria Oyunu İle İlgili İddiaları Duydunuz mu?

0

Kabul edelim ki, Karaman’da çocuklara yönelik istismar olaylarının gün yüzüne çıkması ile birlikte aileler bu konuda daha hassas olmaya başladı. Ve yine anlaşıldığı kadarıyla ülkenin dört bir yanında yaşanmış olaylar da bir bir ortaya dökülüyor. İstismarın sadece okullarda, evlerde, yurtlarda yaşanmadığı da bir gerçek. Çocuklar sanal ortamda da bu çirkinliğin hedefi.

Son olarak, Facebook’ta özellikle çocukların ilgi gösterdiği “Avataria” adlı bir oyunda, küçük çocukların tuzağa düşürülerek taciz edildiği ortaya çıktı.

avataria oyununda yasanalar

Ekşi Sözlük yazarı “soguk ulke’ nin tehlikeye dikkat çeken paylaşımı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Yazar tesadüf eseri 9 yaşındaki yeğeninin bilgisayarda  Avataria oyununu oynamasına tanıklık eder. Oyun sırasında çocuğa gelen mesajlar karşısında dehşete düşen yazar kendisi de bu oyuna katılır ve sanal alemdeki tacize şahitlik eder.

İşte  Ekşi Sözlük’te büyük tartışmalara neden olan o paylaşıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://eksisozluk.com/facebook-avataria-tehlikesi–5090020?a=popular

Aileler çocuklarını bu tür oyunlardan ve oyunlarda çocuklarının karşılaşabileceği istismarlardan korumak için daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çocukları sanal alemde gözetimsiz bırakmak yapılabilecek en büyük hata sanırız. Çocukların hangi sitelere girdiği, hangi oyunları oynadığı bu esnada kimlerle iletişim içinde olduklarını takip etmek gerekiyor. Günümüzde çocukları bilgisayarlardan,tabletlerden uzak tutmanın ne kadar zor olduğunun farkındayız ama bir takım önlemleri almak da anne babalara düşüyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın