Aslında, Ergenler Keyiflidir?

1

Bazı anlar vardır, anne baba nasıl davranacağını bilemez. Bebeklik, çocukluk döneminde de zor zamanlar yaşanmıştı, ama birkaç agucuk-gugucuk, içten bir sarılma, yarım yamalak konuşmalar, dramı bir anda romantik komediye çevirebilmişti.
Ama şimdi evde, aynı sıfatı, ismi taşıyan, eskiye göre daha uzun ya da iri bir insan var ve onunla iletişim kurmak pek de kolay değil. Kuzu, artık ergendir ve oyunun kuralları değişmiştir.
Evet, ergenlik geçici bir delilik diyenler var. Bu dönemde kurallar sadece ebeveynler tarafından değil, ergenle yapılan pazarlıklarla belirlenir. Ergenlerin kendi öncelikleri vardır. Odalarına kapanıp sanal dünyada yaşamayı tercih ederler. Fazlasıyla öfkeli ya da kırılgan olabilirler.
Sorumluluktan bahsettiğinizde daha önce hiç duymadığı bir dilde konuşuyormuşsunuz gibi yüzünüze bakarlar. Ama bu arada kendilerine ait bir dil geliştirirler. Bu duruma yabancı kalmanız veya şaşırmanız ergenin sizi aşağılamasına neden olur. Arkadaşlar her şeydir, aile ise potansiyel düşman. Hijyen konusunda uçlarda yaşar. Kimisi çok titiz, kimisi ise bir o kadar pis. Yani, ebeveyn olarak elinizde sihirli değnek olsa, okul öncesi 5-6 yaş günlerine dönmeyi dileyeceksiniz.
Ama mucizeler sadece masallarda olur. Gerçek hayatta, alınacak önlemler, koyulacak sınırlar, bol miktarda deneme yanılma vakaları ve sabırlı ebeveynler vardır.(Ebeveyn sözcüğünün önündeki sıfat zaman zaman değişebilir) Çocuk eğitimi, kişisel gelişim kitapları, ya da konunun uzmanları hemen hemen aynı şeyi söyler. Sabırlı olun, ergenin mahremiyetine özen gösterin, takdir ettiğinizi görsün, kurallar koyun sorumluluk verin ve karşılıksız olarak sevildiğini bilsin.
“Bu kadar zor olmamalı mutlaka daha kolay bir yol vardır! Bu ya da benzeri çığlıkları bazen içinizden, bazen de en azından ev halkının duyacağı şiddette atacaksınız. Ama işin bir de keyifli yanı var. Beraber sokağa çıkabileceğiniz, sinemaya gidebileceğiniz, zaman zaman dertleşebileceğiniz (abartmayalım), bir genç insan var etrafınızda. Üstelik espri anlayışları, birçok yetişkinden daha parlak olabiliyor.
Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, ergenliğin hemen ardından başlayacak olan yetişkin hayatı. Kimi üniversite eğitimi, kimi ise çalışma yaşamı adı altında yeni bir düzen kuracak, yani yuvadan uçup kendi evlerine konacaklar. Bizden hatırlatması…

Lütfen Paylaşın...

1 Yorum

Yorum Yapın