Aşırı Sıcaklardan Korunmak İçin…

0

Şu sıralar, en sık kullandığımız ifade “esmiyor!”. Minik bir esintiyi bile minnetle karşılar haldeyiz. Havalar çok sıcak. Tamam yaz geldi. Neredeyse Haziran ayının sonuna ulaştık ama bu sıcaklar alıştıklarımızın çok üzerinde. Üstelik yapılan öngörüler bu durumun daha uzun bir süre devam edeceğini söylüyor.

aşırı sıcaklar doğal afet

Bilim insanları birbiri ardına uyarılarda bulunuyor. Son olarak, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, doğal afet olması için illa deprem ve sel yaşanması gerekmediğini, aşırı sıcakların da bir doğal afet olduğunu söylemiş. Hafta boyu bir çok uzman açık havada çalışanlar için öğle tatilinin 3 saate çıkarılması gerektiğini dillendirdiler. Henüz yetkililerden bu konuda bir yorum duymadık.

    Aşırı sıcaklara karşı herkesin dikkat etmesi gereken konular var.

Özellikle yaşlılar, kalp ve damar hastaları ve hamilelerin bu havalarda dışarı çıkmamaları gerekiyor.

Sağlık sorunu olmayanlar için de alınacak önlemler var. Sıcakların en tepe noktaya ulaştığı 11 ile 16 saatleri arasında çok mecbur değilseniz dışarı çıkmayın.

Açık renk ve bol kıyafetlerin tercih edin. Aksesuarlarınızı daha sıcakları dikkate alarak seçin.

güneş gözlüğünü unutmayın

Şapka ve güneş gözlüğü olmadan sokağa çıkmayın.

Vücudunuzu susuz bırakmayın. Günlük su tüketiminizi arttırın. Şekerli ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Bu içecekler vücuttaki suyu azaltır. Ağır yiyeceklerden kaçının.

Makyaj yaparken de azla yetinin. Ama güneş koruyucusu sürmeyi asla unutmayın.

Ayakkabı tercihinde en havadar olanlara yönelin.

ayakkabıları havadar tercih edin

İmkanınız varsa sık sık soğuğa yakın suyla duş alın.

Trafikte araç kullanırken dikkatli olun. Sıcaklar herkesin tahammülü seviyesini azaltıyor.

Aşırı sıcaklardan etkilenen diğer canlı türlerini de unutmayın. Kapının, pencerenin önüne bir kap su bırakmayı ihmal etmeyin…

Son bir not; aşırı sıcaklar iklim değişikliklerinin doğal bir sonucu. Ve bunda da insanların tabiata verdikleri zararın büyük payı olduğunu hatırlatalım.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın