Aşırı Bağımlılık İlişkinizi Zedeliyor

0

Biz kadınlar için özgürlük önemli, “bağımsız kadın” olmak aslında hoşumuza gidiyor. Bizim gibi ataerkil toplumlarda doğan kadınlar ne kadar büyük şehirde yaşarsa yaşasın, eğitim seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, işyerinde ne kadar üst düzeyde çalışırsa çalışsın bağımsızlık fikrini önce kendilerinin kabul etmesi gerekiyor.
İlişkinin başlarında önce kadın bağlanıyor erkeğe, erkek kendini bu durumda güçlü hissediyor. Kadın bağlandıkça erkek aktifleşiyor. İlişkide bağımlılığın anlamı “sürekli karşındakinin isteklerini yapıyor olmak ve kendinden ödün vermek” tir.

özgür3

Bazı kadınlar da hayatlarında biri olmadan yapamaz, şu anki sevgilisi hayatından çıkacak korkusu yaşayan ve ayrılırsa ne yapacağını bilemeyen, yalnızlık korkusu çeken ve sürekli onay bekleyenler ilişki bağımlısı olanlardır.
Bir şeye bağlanma isteğinin altında bilinçaltındaki yanlış kodlanmalar yatıyor. Ancak kadının erkeğe olan bağımlılığı takdir ediliyor ve erkekler de genellikle bu tür kadınları tercih ediyor.
Bağımsız kadın “sorumsuz” olarak adlandırılırken, erkek için bağımsızlığı “güç” oluyor. Kız çocuklarının babalarıyla olan iletişiminde, babaların daha korumacı ve namus düşkünü davranışları kadınların öğrenilmiş çaresizliği oluyor. Bu arada erkek çocuklar da bağlılığın kılıbıklık olduğu bilgisiyle büyüdüğü için kendisini güçlü olmak ve bağımsız davranmak zorunda hissediyor.

özgür6

Peki erkekler gerçekten bağımsız mı ? Aslında kadınlar erkeğin yokluğunda hayatını idame ettirebilirken, erkekler düzenlerinin bozulması ve hazırdan vazgeçmeleri nedeniyle zorlanıyor. Burada da erkeklerin bağımlılığı devreye giriyor.
Erkeğin bağımlılığı da ilişkiyi farklı boyutlara taşıyabilir. Kadının her dediğini yapan, maddi ve manevi aşırı verici olan erkeklerde kadına fazla karışma ve kıskançlık davranışları oluşabiliyor.
Kendi ayakları üzerinde duran, kendi istediği işi yapan, aile içi ve diğer ilişkilerinde dengeyi kurabilen, çocuğunun kişiliğini kazanmasına destek veren ve kendisini istediği gibi değiştirebilen bir kadın için bağımlılık değil bağımsızlıktan söz edilebilir.

özgür4

Bağımlılık durumuna geldiğinizi nasıl hissedersiniz;
Partnerinize çok fazla vakit ayırıp ailenizi ve çevrenizi ihmal ediyorsanız,
Onsuz yaşayamayacağınızı düşünüp terk edilme korkusu yaşıyorsanız,
Onun için kendinizden ve hayat tarzınızdan ödün veriyorsanız,
Zaman geçtikçe beklentileriniz fazlalaşıp, evlilikte ısrar ediyorsanız,
Değiştirmeye, sürekli kontrol etmeye çalışıyorsanız,
Kendinizi yetersiz hissedip özgüven kaybı yaşıyorsanız, dikkatli olmalısınız.
İlişkiler değil, aslında bireyler bağımlıdır. Toplumun yaklaşık % 10’u da bu süreci yaşıyor.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.