Artık Susmayalım! Her Üç Kadından Biri Şiddete Maruz Kalıyor…

0

Dünya çapında kampanyalar düzenlendi. Erkeklere “şiddetsiz iletişim” dersi verildi. Okullarda çocuklara aile içi şiddetin ne olduğu anlatıldı. Videolar yayınlandı, kitaplar yazıldı. Ama hala yolun başındayız. Ve rakamlar yine çok ürkütücü…

kadins

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaptığı ilk küresel sistematik araştırmaya göre, dünyada her 3 kadından biri aile içi şiddete maruz kalıyor.
WHO’nun aileden sorumlu yetkilileri rakamlar karşısında dehşete kapılmış. “Bunlar şoke edici istatistikler.” diyen Dünya Sağlık Teşkilatı yetkilileri, kadına yönelik şiddet uygulamasının dünya çapında yaygınlığı konusunda çok endişeli.
Araştırma, 81 ülkenin sağladığı rakamların derlenip grafiğe dökülmesiyle elde edildi. Ve gelelim bu korkunç ve çirkin yarışın liderlerine. Bangladeş, Doğu Timor, Myanmar, Sri Lanka ve Tayland’ın dahil olduğu Asya’da aile içi şiddet oranı yüzde 37.7 ile ilk sıralarda yer alıyor .

kadinşiddet

Aynı listede içinde ismimizin geçtiği Orta Doğu, yüzde 37 ile ne yazık ki ikincilik kürsüsünde. Üçüncü sırada yüzde 36.6 ile Sahraaltı Afrika var. Yok aslında birbirimizden farkımız. Kuzey Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri , Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zellanda gibi yüksek gelirli ülkelerde bu oran yüzde 23.3’e geriliyor. Ki bu oran bile yeterince ürkütücü.

kadına siddet

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın