Aromaterapik Yağlar ve Uygulamaların Doğrusu

0

Her yerde “aromaterapi” yazısını görüyoruz. Oysa aromaterapide kullanılan yağların belirli özelliği var. Öncelikle kullanılacak olan yağların elde edildiği bitkilerin organik tarımla yetiştirilmiş olması gerekiyor. Kullanılan yağın kimyasal yapısı çok önemli çünkü içeriğinde bulunan bazı maddeler zarar verebilir.

Uçucu yağların yapısındaki maddelerin koklanması ya da deriye uygulanması sonucunda, beynin dış tabakasının yani korteksin verdiği cevaplardan yararlanılarak günlük rahatsızlıkların tedavi edilmesi ve rahatlama amacı ile yapılan tedaviye aromaterapi adı veriliyor.

aromaterapi

Aromaterapide kullanılan yağlar ikiye ayrılıyor;

  • Uçucu yağlar; papatya,okaliptüs,kananga,sedir,lavanta,kekik,limon,biberiye,bergamot,neroli,gül,ardıç ve yasemin gibi yağlardır.
  • Sıvı sabit yağlar ise; susam,havuç,badem,şeftali çekirdeği,üzüm çekirdeği,ceviz,buğday özü,zeytin, fındık ve yer fıstığı gibi yağlardır.

Bu yağların uygulanması birkaç şekilde olur;

  • Deriden masajla uygulamada hazırlanacak masaj yağı genellikle alın,stres,baş ağrısı ve sinüslerin rahatlaması amacıyla kullanılır. Masaj yağının hazırlanması; bir kapta 10 ml sıvı sabit yağ ile 10 damla uçucu yağ özel bir çubukla karıştırılırak uygulanır.
  • Doğrudan koklama yönteminde ise bir tülbente 3-4 damla uçucu yağ damlatılır ve kısa aralarla 15-30 saniye koklanır. Diğer bir şeklinde ise 8-10 damla uçucu yağ bir kaba konur ve ısı yardımıyla odaya yayılması sağlanır.
  • Banyoda aromaterapi uygulaması çok rahatlatıcıdır. Küvete doldurduğunuz ılık suya 20 damla uçucu yağ ilave edilerek 20 dakika kadar banyoda kalınır.
  • Buğu uygulamasında kaynar suya damlatılan 5-6 damla uçucu yağ koklanır.

masaj6

Uykusuzluk çekiyorsanız;

İkişer damla lavanta veya papatya yağını beze emdirip koklayın.

Papatya,kananga ve lavanta yağını karıştırarak yüz, omuz ve vücuda masaj yapın.

Stresliyseniz;

4 damla lavanta yağını beze damlatıp koklayın.

Lavanta,ıtır,ylang ylang ve santal yağlarını karıştırarak omuz ve vücuda masaj yapın.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın