Arkadaşlık Çocuklarınızın Hayatında Çok Önemlidir

0

Etrafınızdaki çocuklara şöyle bir bakın, birbirlerini daha önceden tanımasalar bile yakınlaşmaya ve oynamaya çalışırlar.Çocukluk çağında arkadaşlık kurma becerisinin erken başlaması çok faydalıdır. Aile çocuğunun ihtiyaçlarını bir yere kadar doyurabilir, uygun arkadaşlık ortamları hazırlaması gerekir.
Arkadaşlık kurmak, sosyalleşmenin başlangıcıdır. Kişilik gelişiminde önemli rol oynar, yardımlaşma,paylaşma,duygusal alışveriş dostluğun ilk adımlarıdır. Kurduğu arkadaşlığı sürdürebilmesi ise ruh sağlığının ölçüsüdür. Arkadaşları tarafından aranmak,beğenilmek, bazı yönlerini onlara benzetmeye çalışmak isterler. Çok fazla aileye bağımlı olan çocuk, arkadaşlık ilişkilerinde zorlanabilir.
0-6 yaş dönemi, çocukların arkadaşlık ilişkilerini kazanmasında önemli bir dönemdir.Spor ve arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirmesini sağlanması, ileri yıllarda arkadaşlıklarında etkili olacaktır.

arkadaş8

Çocukluğun son yılları olan 9-11 yaş arasında, çocuklar daha dengeli olduğundan, benlik duyguları gelişir. Çocuklar daha çok arkadaşlarıyla bir arada olmaktan hoşlanır ve onların fikirleri daha önemlidir ailesinden.Sabırlı olmanız gereken bu dönemde, artık sizin gözetiminize ihtiyaçları olmadığını düşünürler. Ama kendi başlarına bırakırsanız, bu sefer de yalnız hissedebilirler.Kulüplere ya da gençlik gruplarına katılmanın popüler olduğu bu dönemde, onları teşvik etmelisiniz.
Karşı cinsle ilişkilerde farklılaşır,birbirlerine ilgilerini gösteriş ya da alayla belirtmeye çalışırlar.Bazen kırıcı davranırlar ve eleştiriden hoşlanmazlar. Kavgalar artar, ardından arkadaşlıklarının değerini anlarlar.
Çocukluk ve ardından ergenlik dönemindeki arkadaşlık ilişkileri, çocuğunuzun yetişkin bir birey olmasında ve kişisel -sosyal gelişimininin desteklenmesinde önemli yer tutar.Anne,baba olarak sizlere düşen çocuğunuzun, güçlü arkadaşlık ilişkileri kurmasında onu cesaretlendirmektir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın