Arkadaş Desteği mi, Uzman Desteği mi?

0

Hanginiz, bir derdiniz olduğunda bir arkadaşınızın omzunda ağlamadığını, telefonda uzun uzun dertleşmediğini ya da en derin duygularını paylaşmadığını söyleyebilir? Hepimizin zorlandığı, yara aldığı, başa çıkamadığı sorunlar oluyor. Ailemizle, çocuklarımızla olan dertlerimizi, eşimizle olan kavgalarımızı, korkularımızı, umutlarımız, hayal kırıklıklarımızı anlatacak bir dosta ihtiyacımız her zaman var.Bizim toplumumuzda, bu dost psikolog,psikiyatr görevi görüyor bir anlamda.

dost1

Aile ve dostlar her zaman iyidir, hatta doğal ihtiyacımızdır. Ancak, sorunun türüne göre psikiyatr ya da psikoloğun yerini tutmaz. Onlara düşen de, gerçekten yardıma ihtiyacımız olduğunu düşündüklerinde bizi uzmanına yönlendirmeleri ve desteklemeleri.
Kadınlar evlerde arkadaşlarıyla toplandığında, terapi başlıyor çoğu zaman. Sosyal destek ve paylaşımın yapıldığı bu toplantılarda, bazen diğerlerinde de aynı sorunun olduğu görülürse durum normal gibi görünüyor. Oysa bu durumlarda, yanlış yorum da yapılabilir. Ufak gibi görünen bir sorun, arkasında bir dağ gizliyor bile olabilir. Çevrenin farkedemediği, iş ve sosyal hayatını etkilemeye başlayan ruhsal tepkiler, davranış sorunları, evde kalıp uyuma isteği, isteksizlik ve içe kapanmalar başlar.
destek2
Aslında hepimizin sıkıntılı dönemlerle başa çıkma yolları var .Bir bankta oturup uzun uzun denizi seyretmek, kendimizi evden dışarı atmak rahatlatıyor.Sürekli aynı konuyu arkadaşlarımıza anlatarak onları sıkmak da doğru değil. Nasihat alırken, bir yandan da kendi iç sesimizi dinlememiz gerekiyor.İnsan bir yerde tıkanıyor bazen.
Psikolojik destek almak her zaman hayat kurtarıcıdır. Bunu yaşayan birisi olarak, bana destek olan dostlarımın bende alarm veren noktaları fark etmeleri, bana anlatmaları ve destek almaya yönlendirmelerinin hayatımdaki bir çok taşı yerine oturttuğunu söylemeliyim.
Bunu kendimizi daha iyi tanımak ve iç sesimizi duymak için yapmalıyız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın