Antidepresanlar Duygularınızı Nasıl Etkiliyor ?

0

Kadınlar erkeklerden 2 kat daha fazla antidepresan kullanıyor. 36-60 yaş aralığı kadınların en yoğun kullandığı dönemken, erkekler ağırlıklı  51-65 yaş arasında kullanıyor.

Psikiyatristler, düşük dozlu serotonin kullananlardan %10-20 oranındakilerin duygularında körelme olabileceğini söylüyor. % 30 civarındaki kişide ise libido düşüşü ve orgazm güçlüğü görülüyor.

Antidepresan kullanımı çok yaygın, üstelik bir çok kişi doktor tavsiyesi olmaksızın çevresinde kullananların etkisiyle başlıyor.

antidepresanilaçlar

Antidepresanlar ilişkilerin kurtarıcısı da olabiliyor. Çok endişeli ve karamsar olduğunuz dönemlerde her şeyden kaçarken ilişkilerinizde de kopukluklar olabilir. İlaç kullanımı bir şekilde bunu dengeleyip ilişkileri güçlendiriyor.

Antidepresan kullanırken hissettiğiniz duygusal değişim sayesinde romantizm de etkileniyor. Aşıkken tek bir kişiye odaklanır, ona bağlılık hissederiz. Antidepresan kullanımı ilgi ve uyarılmayı, heyecanı ve bağlılığı bir miktar etkileyebiliyor.

Antidepresan kullananlar daha canlı daha keyifli oluyor. Daha güçlü durup daha iradeli davranabiliyor. Kimi zaman ağlamayı bile unutuyor. Bunu bir şekilde acıdan uzaklaştırma olarak düşündüğünüzde, duygulardaki körelmeyi anlayabilirsiniz.

antidepresanvecinsellik

Mutluluk hormonu serotonin iyi hissetmeyi sağlarken nasıl oluyor da libidoyu olumsuz etkiliyor? Cinselliğin temelinde yer alan dopamin, sinir taşıyıcılarıyla dengelenmiştir. Serotonin seviyesinin yükselmesi ile serotonin ve dopamin dengesi değişiyor.

Doktor kontrolünde ilaç kullananlar antidepresan kullanımına hafta sonu molası verebiliyor, cinsel dürtü 36 saatte yerine geldiği için orta yolu bulabiliyorsunuz.

İlaç kullanımının kesilmesi anksiyeteyi tetikliyor. Kalp atışlarında hızlanma, terleme, nefeste  düzensizleşme artınca kendinizi bir kapanın içinde gibi hissediyorsunuz. Normal endişe sınırlarını aşan bu durum enerjinizi ve dengenizi bozuyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın