Annesiz Kahramanlar Çocuğunuza Zarar Veriyor! Farkında mısınız?

0

Muhtemelen fakında değilsin. Ben de değildim. Ta ki çocuğum kekelemeye başlayana kadar. Şu an 7 yaşına gelmiş olan çocuğum 3-3,5 yaşları arasında çok güzel konuşurken birden kekelemeye başladı. Çocuk doktorumuz çok erken konuşan çocuklarda bunun olabileceği, düşünme ve düşündüğünü dile getirme sürecinde senkron sorunu olabileceğini iletti. “1 ay bekleyelim, geçmezse dikkate alırız.” dedi. Bu süreçte kekelediğinde; “sakın düzeltmeye çalışıp, performans kaygısı yaratmayın” dedi. Bekledik… Bekledikçe kekemelik ve özellikle bana olan düşkünlük daha da arttı. Stres anne ve baba olarak bizlere de geçti. İster istemez kelimeler çıkmayınca düzeltmesek de üstüne düşmeye başladık. Soluğu pedagogda aldık.

film izleyen kız

Pedagog bize kekemeliğin ve anneye olan düşkünlüğün başladığı aylar kızımızın hayatında önemli bir değişiklik yaşanıp yaşanmadığını ve kısa notlarla günlük tutmamızın faydalı olacağını belirtti. O süreçte aile içinde ne kavga, ne sıkıntı olmadığı gibi aile hayatımız son derece rutindi. Kızımın hayatını deftere not etmeye başladım. Kısa notlarla hangi kelimelerde takılıyor, hangi saatlerde artıyor vb. yazdım. Pedagogumuz bu süreci incelediğinde film saatinde duraksadı. Hangi filmleri seyrettiğini sordu ve bu filmleri bir de yetişkin gözüyle izlememizi önerdi. İzledim. Şimdi size muhtemelen hepimizin evinde olan masal filmlerinden kısa bir özet geçeyim.

pamuk prenses
Hepimizin bildiği Pamuk Prenses’i düşünün. Annesi yok ve masal boyunca üvey anneyle mücadele ediyor…

Cindrella
Peki ya Sindrella, ondan farklı mı? Hayır, o da kötü bir üvey anneyle mücadele ediyor.
bambi

Bunlar eski masallar deyip geçebilirsiniz. Sinemalarda çocukların yoğun ilgi gösterdiği filmlere bakalım o zaman.
Aslan Kral’ın babasının, Kayıp Balık Nemo’nun, Bambi’nin, Dumbo’nun annesinin filmin ilk karelerinde ölmesi neden?
Şirinler de aile kavramı zaten yok.

ariel

Küçük Deniz Kızı Ariel de annesiz büyüyenlerden…

Bu filmleri arka arkaya seyrettiğimde gördüm ki hikayelerin ortak noktası; ebeveynden birinin olmaması ve çocuğun başka bir serüven içinde hayatta kalmaya çalışması. Bu tema hayatın gerçeği olabilir fakat 3-4 yaşlarında ve hatta daha büyük yaşlarda bile izleyen çocuklarda nasıl bir algı yaratıyor? Pedagoga bu bilgi ile gittiğimde tüm cd’leri kaldırıp günde 15 dakika izlediği film aktivitesini içinde çekirdek aile barındıran hatta babaanne-anneanne-dede ve evcil hayvanı da içeren bir bütün aile barındıran çizgi filmleri tercih etmemi önerdi.
caliou

Sonuç olarak kekemelik sorunumuz kalmadı. Sebep bu muydu bilemiyoruz. Geçici bir durum muydu onu da bilemiyoruz. Ama bildiğim şey bu tip filmleri hayatımızdan çıkardığımda “anne ölecek misin, gidecek misin? şeklindeki kaygılarımız azaldı.
Sonuç olarak çizgi filmlerde yalnızlaştırılan karakterler ayrı bir araştırma konusu. Ama öyle görülüyor ki seçimleri yaparken çok dikkatli ve özenli olmak gerekiyor. Ne dersiniz?

Funda-İstanbul Aralık 2013

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.