Anneler Niye Vardır?

0

Anneler gününe artık saatler kaldı… Her ortamda anneler gününe yönelik şeyler duyuyoruz. Bunların birçoğu tüketim kültürünü sağlamlaştırma çabası. Bir de nostalji edebiyatı var. “Annemle ben şöyle yapardık.” ya da “çocuğum 4 yaşındayken, anneler gününde benim için yaptığı resim en değerli hediyeydi.” gibi. İyi de anneler ne için vardır?
1-Haydi yatağa gitme zamanı! Saatlerdir televizyon ya da bilgisayar başındasınızdır birinin size ayar vermesi gerekir. Kimdir o ? Hem siz ertesi gün ne kadar önemli işleriniz olduğunu bile hatırlamıyorsunuz bile. Allahtan o var.
2- Onlar olmasa sağlıksız beslenme tuzaklarına düşeceksiniz. Sizin sevdiğiniz yemekleri sık sık yaparken, araya brokoli, ıspanak, mercimek ve bulgur sıkıştırarak sağlığınızı korur. Sesinizi çıkarmadan tabağınızdakileri bitirin yoksa olacaklardan sorumlu değiliz.
3- Ha bir de sağlık konusu var. Hangi aşıyı ne zaman yaptırmalısınız, diş hekimiyle bir sonraki randevunuz ne zaman, ya da hangi vitaminleri kullanmanız gerektiğini sakın babanıza sormayın! O dışişlerinden sorumlu…
4-Yakın çevrenizle ilişkilerinizi kim düzenliyor sanıyorsunuz? Kimi ne zaman aramanız, ne söylemeniz hatta karşı tarafın sorduğu soruya nasıl yanıt vermeniz gerektiği konusunda dışarıdan bir rehbere ihtiyacınız olamaz.
5- Hasta çorbası ya da nane limon kaynatma konusunda onunla kim yarışabilir? Peki, süzme mercimek çorbasının o kıvamını, ıhlamurun içine karanfil koymayı nasıl akıl etti? Kim bilir bu tür kadınlar belki de büyücüdür.
6- Gelelim kıyafet işine… Ayna görevi gören bir insandan bahsediyoruz. Sizin gözünüz görmez ama o bilir. Etek kısa mı? Pantolondan çatal görünüp görünmediği, makyaj uygun mu?
7-Eşiniz, sevgiliniz ile aranızdaki ilişkinin dinamiğini de siz bilmezsiniz. O kadın olduğu için hemcinslerini tanır, babanızdan dolayı erkekler konusunda engin deneyimi vardır. İtirazı olan var mı? Kiminle çıkacağınız,evlilik için gerekli kriterler konusunda en uygun referans noktası da yine annenizdir.Sadece evlilik değil,kaç çocuk yapacağınız,evinizi nasıl döşeyeceğiniz hatta çekmecelere ne konulacağı noktasında da annelere danışılması şarttır.
3- Hem anneler olmasa “Sen beni anne olduğunda anlayacaksın.” özlü sözünü kimden öğrenecektik?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın