Anneler, İnanmayacaksınız Ama Çocuklar da Büyür. Eğer…

0

Çocuklar ergenliğe girmeye başladığında, evdeki ses seviyesi de doğal olarak yükselir. Çünkü yeni yetişkinler hayatla mücadele etmeyi öğrenmek için ilk savaşı evde verirmiş. Uzmanlar öyle söylüyor. Güya evdeki mücadeleden,dış dünyada ayakta kalmanın yollarını öğrenirlermiş.

shutterstock_107816027

Bu bilgiyle tanıştıktan sonra kendi evimde 2 yıldır yaşanan meydan savaşına farklı bir gözle bakmaya başladım. Aslında çok da ciddiye almamak gerekiyormuş yaşadıklarımızı. Aile bireylerinin konu mankeni, tartışmaların da yaşam provası olduğunu gördükten sonra “anne” rolünü oynarken bazen için için dalgamı geçiyorum.
Çünkü pamuklara sarsak da, katı kurallarla muma çevirmeye çalışsak da, bir gün geliyor gerçeklerle yüzleşiyoruz. Onlar büyüyor ama biz bunu anlamakta zorlanıyoruz.
Geçtiğimiz günlerde, kızımın okulunda öğrenci,veli ve okul yöneticilerinin dahil olduğu bir toplantıya katıldım. Amaç, üniversite öncesi son basamak olan lisede nasıl bir yol izlenmesi gerektiği üzerinde görüş alışverişinde bulunmaktı. Eğitimciler, öğrencilere önümüzdeki 4 yıl için bir yol haritası çizmelerinin önemini anlattılar.

shutterstock_77348428

“Hayata hazırlanıyorsunuz, nereye gitmek istediğinize karar vermek için, gözlerinizi açın.” dediler. Olanaklar, sınırlar ve ihtimallerle ilgili büyük resmi olabildiğince net bir şekilde dillendirdiler. Kendi adıma “acaba yıllar önce birileri bana bunları anlatmış olsaydı şimdi nerede olurdum?” diye birkaç kez aklımdan geçirdim.
Derken toplantıda soru cevap bölümüne geçildi. Sorular ağırlıklı olarak velilerden geldi. Çünkü öğrenciler eğitimin yeni bir basamağına başlamanın şaşkınlığını yaşıyordu. Ama benim açımdan en büyük sürpriz, velilerin sorduğu sorulardı.
Geleceği şekillendirmenin yollarının tartışıldığı bir toplantıda ebeveynler çocuklarının dış görünümüne odaklanmıştı. Kızların okul üniformasının etek boyu, saçlarını nasıl toplayacakları ya da erkek öğrencilerin saçlarının ne kadar kısa olması gerektiğini merak ediyorlardı. Kız öğrencilerin kışın o kıyafetlerle üşüyüp üşümeyecekleri ve nasıl önlem alınması konusunda dakikalarca tartışıldı.
Ebeveynlerin korumacı yaklaşımlarına karşın, eğitimcilerin, öğrencileri yetişkin bireyler olarak değerlendirmeleri takdire şayandı. “Onlar artık lise öğrencisi ve kendi ortamlarına uygun giyinmenin, davranmanın yollarını bulacaktırlar.” Deyip biz anne babalara ince bir ayar verdiler.
Velileri kınamıyorum. Ben de bir anneyim, ben de çocuklarımın ne yediği, ne giydiği konusunda endişeler yaşıyorum. Sanki bazı şeyleri düzenlemezsem, hazırlamasam, sormasam onların yaşamı eksik kalacak sanıyorum. Ama bu kaygımın temelinde, “onların kendi kendilerine yetmeyecekleri endişesi mi var? Yoksa bana ihtiyaçları kalmazsa ben ne yaparım korkusu mu var?” bilemedim. Yaşamımın son yıllarında kendimi “sadece” anne olarak konumlandırmanın da bunda etkisi var, farkındayım.

shutterstock_142795540

Ama bir şeyin daha farkındayım; artık kızımla aramda yetişkin ilişkisi kurmaya özen göstermeliyim. Onu, kendi kendine yetmeyi bilen bir insan olmaya çabalaması noktasında cesaretlendirmeliyim.
Anneler, inanmayacaksınız ama çocuklar da büyür… İtiraf ediyorum, bunu kabul etmek hiç kolay değil,ama biz de buna hazır olmalıyız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın